Резервів Нацбанку України вистачить лише на півроку. Далі — небачене падіння гривні.
Про це у кометарі Gazeta.ua розповів економіст Андрій Новак.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Без переказів заробітчан гривня впала б за місяць
"Різке зменшення золотовалютних резервів НБУ- прямий наслідок відсутності продуманої політик як уряду, так і Національного банку щодо курсової політики. На курс будь-якої грошової одиниці впливають три фундаментальні чинники. Перший - зовнішньоекономічний стан, тобто зовнішнє торговельне сальдо, притік-відтік інвестицій. Другий — стан реальної інфляції. Саме реальної, а не тої, про яку інформує Державний комітет статистки. Третій — стан державного боргу. Зовнішнє торговельне сальдо за минулий рік - мінус 4,5 мільярдів, за 7 місяців цього року - вже майже 8 мільярдів. Також відбувається відтік прямих інвестицій. Не секрет й те, що реальні показники інфляції значно вищі, ніж нам кажуть. Економіку не можливо обдурити: ми бачимо, що ціни на усі товари у більшості випадків підвищуються на двозначні цифри останніми роками. Також зростає у геометричній прогресії державний борг. Вже кілька українських урядів фактично усі економічні проблеми вирішують з одного джерела і накопичують державний борг. Отже, усі три чинники, які формують курс гривні, у негативному тренді. В цих умовах, для підтримання відносної стабільності курсу єдиний вихід — спалювати на валютному ринку золотовалютні резерви", - пояснив Новак.
Експерт зауважив, що протягом 2011 року золотовалютні резерви НБУ зменшилися майже на 10 мільярдів доларів з 38 до 29 мільярдів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У першій половині 2013 року курс стовідсотково не буде більше 8,2 грн/$ - Азаров
"При цьому ми повинні враховувати, що частина із 29 мільярдів складають неліквідні резерви, тобто такі, які Нацбанк тримає у акціях, облігаціях, дорогоцінних металах. Тобто це резерви, які не можливо швидко продати, отримати валюту і грати з нею на валютному ринку. Якщо говорити про швидколіквідні резерви, безпосередньо іноземну валюту, то безумовно, в НБУ її залишилося дуже мало - близько 14 мільярдів доларів. А це - надзвичайно мало для того, щоб покривати наші великі валютні дисбаланси", - сказав він.
Експерт наголосив, що уже два роки чинники, які формують курс гривні, у негативі. То ж Нацбанк два роки для підтримки курсу спалює свої резерви.
"Ліквідних резервів НБУ вистачить максимум на півроку. Аби цього не сталося, потрібно залучати гроші МВФ, випускати внутрішні облігації у валюті, тощо. Однак це можливо лише за умови збереження чинної ситуація на ринку, а вона має тенденцію до погіршення", - пояснив Новак.
Коментарі
34