Ексклюзиви
вівторок, 26 листопада 2024 20:21

Чим відповість Європа на російську ескалацію

Чим відповість Європа на російську ескалацію
Фото: gettyimages.com

Через альянси, які уклала Росія, вона становить глобальну загрозу, а Україна потребує суттєвого збільшення допомоги. Про це заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга на засіданні колег із країн-членів Групи Семи в Італії.

За його словами, Україна найбільше зараз потребує:

• додаткового зміцнення повітряного щита,

• масштабних інвестицій у ВПК,

• посилення санкційного тиску на РФ.

У відповідь Євросоюз пообіцяв один мільярд євро для української оборонної промисловості від "заморожених" російських активів. "90% цього траншу будуть спрямовані через Європейський фонд миру для постачання пріоритетного устаткування, включно з боєприпасами, на засоби ППО, вперше - на прямі замовлення від української оборонки", - повідомив єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс.

У якості моральної підтримки міністерка закордонних справ ФРН Анналена Бербок пообіцяла непохитну підтримку і допомогу з озброєнь, а Чехія - продовження ініціативи "снаряди для України".

Однак суттєвого прориву не сталося.

Натомість генсек НАТО Марк Рютте заявив про необхідність зміни траєкторії конфлікту. Опосередковано його заява свідчить про незадоволення НАТО перебігом тим, що Україна втратила політичну і військову ініціативу. Щоправда, головком Олександр Сирський теж зробив заяву: "Перемога неможлива, якщо ЗСУ працюватимуть тільки в обороні. Маємо перехоплювати ініціативу та контратакувати. Маємо і будемо. Де і хто — побачите".

Реакція Києва

За підсумками засідання очільники МЗС Групи семи ухвалили комюніке, у якому найрішучіше засудили Росію за ядерну риторику і залякування та висловили глибоку стурбованість застосуванням РФ хімічної зброї та засобів придушення заворушень для ведення війни в Україні.

"Ми ніколи не потерпимо погроз застосування ядерної зброї, не кажучи вже про будь-яке застосування ядерної зброї Росією в контексті її агресивної війни проти України", - сказано у документі.

Своєрідна відповідь прийшла з Києва. Коментуючи наймасованішу атаку ворожими БпЛА, президент Володимир Зеленський, зокрема, зазначив, що у кожному ворожому дроні до 85 іноземних деталей, і закликав посилювати санкції.

Санкції на санкції

Першою на заклик відгукнулася Велика Британія, запровадивши нові санкції проти РФ. Росія ввела санкції у відповідь. А також до МЗС країни-агресорки викликали посла Британії Найджела Кейсі, щоби висловити "рішучий протест" через другого секретаря посольства Едварда Вілкса, котрий нібито є співробітником спецслужб.

А на засіданні Ради "Україна - НАТО" наголосили на тому, що російська ракета "Орєшнік" ударила цивільних об'єктах.

Обсяги зброї

Тим часом, у Києві проходила своя нарада - Зеленського із Сирським. За її підсумками, президент заявив, що важливо, "щоб обсяги того, що оголошується (військової допомоги, - Gazeta.ua) відповідали нашим домовленостям та об'єктивним потребам. Потрібен новий поштовх постачання заради оборони. І в грудні ми маємо це забезпечити".

Свої розмови, тільки вже не з головкомом ЗМУ, а з міністром оборони Рустемом Умєровим, будуть у Верховній Раді. 26 листопада народний депутат від фракції "ЄС" Олексій Гончаренко зареєстрував проєкт постанови про його відставку.

"Якщо просто: то Міністерство оборони під керівництвом Умєрова просто не змогли нормально виробити боєприпаси. Гроші виділені. А БК (боєкомплект, - Gazeta.ua) вироблений бракований. Він був прийнятий на озброєння і пройшов всі перевірки і вже на ПЕРЕДОВІЙ зрозуміли, що він небезпечний для особового складу", - пояснив нардеп у Telegram появу проєкту.

Зближення з Південною Кореєю

Шанси на цю відставку невеликі, бо зараз запланована поїздка Умєрова до Південної Кореї по зброю. Вірогідно, домовленість про важливий візит була досягнута під час зустрічі Сибіги в Італії на полях саміту Групи Семи з міністром закордонних справ Південної Кореї Чо Те Юлем. "Обговорили розширення співпраці між Сеулом і Києвом", - зазначило українське зовнішньополітичне відомство.

І ось тут може бути очікуваний прорив: досі Сеул дотримувався обережної позиції відносно війни в України, обмежуючись гумдопомогою. Але загроза від КНДР, якщо Росія передасть Пхеньяну військові технології, підштовхне Південну Корею до рішучіших дій. Умєров якраз може запропонувати таку схему збройної підтримки, котра не зашкодить стриманості офіційного Сеула.

Крім того, Андрій Сибіга в Італії зустрівся зі своїми колегами з Італії (Антоніо Таяні) та Канади (Мелані Жолі) і за підсумками назвав перемовини з ними чудовими. "Обговорили шляхи протидії загрозам безпеки",- повідомив Сибіга.

Зараз ви читаєте новину «Чим відповість Європа на російську ескалацію». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути