Останнім часом все частіше лунають заклики російських експертів продовжити термін базування російського флоту. Харківськими газо-флотськими угодами 2010 року визначено кінцевий термін оренди севатопольської бази - 2042 рік
Російські військові вважають, що військова присутність у Криму виправдана і політично, і історично.
Колишній командувач російським Чорноморським флотом Ігор Касатонов заявив, що Росія ніколи не відмовиться від своєї військово-морської бази у Севастополі.
"2042 рік – не гранична дата перебування Чорноморського флоту в Криму. Російський флот у Севастополі – назавжди! Як Росія не віддасть Курильські острови, так вона не віддасть й Севастополь!", - сказав він у інтерв'ю київському часопису "Експерт".
Авторитетний російський військовий експерт, головний редактор часопису "Національна оборона" Ігор Коротченко заявив, що Росія, після того, як у 2012 році обере собі президента, спробує продовжити оренду кримської бази Чорноморського флоту з 25 до 99 років.
"Через 20-25 років у зв'язку зі змінами демографічної ситуації на півострові (очевидно,мається на увазі тенденція до збільшення долі кримськотатарського населення, - Бі-Бі-Сі.), імовірні територіальні претензії з боку Туреччини. Ми вважаємо, що в цих умовах присутність російського Чорноморського флоту – це фактор стабільності в регіоні. Ми, вочевидь, виходитимемо на комплексну угоду з Україною для того, щоб забезпечити базування флоту на умовах довгострокової оренди на 99 років", - заявив пан Коротченко, перебуваючи у Криму.
Причому, каже експерт, "головне сьогодні – це навіть не те, що може дозволити собі Україна, а головне – що може дозволити собі Росія по відношенню до України".
Севастопольський український військовий журналіст Мирослав Мамчак висловив сумніви з приводу того, що Україна погодиться залишити російський флот у Севастополі до 2116 року.
На думку пана Мамчака, влада країни зрозуміла, що вже Харківські угоди крім розколу українського суспільства нічого їй не принесли, а нові подібні кроки можуть призвести до ще більших соціальних потрясінь.
Росія хоче більше зброї для ЧФ
Так звана комплексна угода, про яку говорив російський експерт, передбачає не тільки продовження терміну оренди, а й збільшення військової потужності Чорноморського флоту. Розмови про це йдуть вже давно. Так, міністр оборони Росії Анатолій Сєрдюков нещодавно заявив, що найближчим часом Україна та Росія підпишуть угоду про заміну застарілого озброєння та військової техніки ЧФ РФ на нове.
Російські військові високопосадовці, зокрема головнокомандувач військово-морським флотом Володимир Висоцький, неодноразово заявляли про те, що йдеться про посилення флоту новими фрегатами та дизель-електричними субмаринами, які, як передбачається, почнуть прибувати у Севастополь з 2013 року.
Речник МЗС України Олег Волошин підтримав таке посилення. "Ми не вбачаємо загрози з боку Чорноморського флоту й не заважатимемо його модернізації".
Опозиціонери, у свою чергу, заявляють про незаконність імовірного збільшення збройної потуги флоту. "Заборонено не те що збільшувати кількість кораблів, а навіть міняти старі на нові", - йдеться у заяві кримського відділення Української народної партії. Якщо посилення таки відбудеться, то це, на думку опозиціонерів, означатиме лише одне – північний сусід готує плани окупації частини території України. На думку опозиціонерів, про подібні плани Росії свідчать також висловлювання про можливу нову пролонгацію терміну перебування російського флоту на українських теренах.
В самій Росії на офіційному рівні такі заяви називають абсурдом. Там переконують, що Чорноморський флот передусім є чи не єдиним фактором стабільності в регіоні.
Коментарі
14