Слідчі "справ Майдану" готові йти з Генпрокуратури в Державне бюро розслідувань, якщо керівником стане хтось зі "своїх".
Каже їхній колишній керівник Сергій Горбатюк Gazeta.ua. Він має амбіції очолити ГПУ.
Горбатюк опікувався "справами Майдану" з 2014 року. Керував управлінням спецрозслідувань Генеральної прокуратури, яке збирало докази та готувало справи до суду. 23 жовтня генпрокурор Руслан Рябошапка підписав указ про його звільнення. Горбатюк відповів на це позовом до Окружного адмінсуду Києва.
8 листопада він прийшов на акцію під Офіс президента Володимира Зеленського. Учасники вимагали не допустити розвалу "справ Майдану" після 20 листопада. У цей день прокуратура втратить функцію досудового розслідування, а її незавершені справи поділять між Державним бюро розслідувань та Національним антикорупційним бюро.
Як було б правильно вчинити зі "справами Майдану": дочекатися завершення досудових розслідувань з боку ГПУ чи просто почати раніше готувати їхню передачу до ДБР?
Якщо ми говоримо про зацікавленість у результатах, то які є проблеми з продовженням повноважень (ідеться про можливість ГПУ проводити досудові розслідування — Gazeta.ua)? Ми продовжували слідчі повноваження прокуратури з 1996 року — 23 роки. Якщо всі так зацікавлені в розслідуванні, то чого не продовжити ще? На рік чи на два. Які проблеми? Верховна Рада голосує — продовжити повноваження слідчих прокуратури до 2021 року. У цьому немає ніякої проблеми. Це цілком логічне рішення. Вони — ні, от закінчімо історію зі слідчими прокуратури, бо вона буде вічна.
Це було б правильно?
Звичайно. Залишаються ті самі слідчі, які розслідували справи, нікуди не переходять, не треба ніяких конкурсів. Вони далі продовжують займатися розслідуваннями.
Яка частина людей з вашої команди спецрозслідувань готова йти в ДБР?
Коли пропонували просто перейти в ДБР, ніхто взагалі не хотів
Чому?
Певно тому, що раніше працювали з Трубою (керівник ДБР — Gazeta.ua). Певно, що бачать вплив Портнова (керівник Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Віктора Януковича — Gazeta.ua) на ДБР.
На ГПУ його впливу по поверненню в Україну ви не відчули?
Чи погодитеся ви очолити відділ ДБР у "справах Майдану", якщо його таки створять?
Не завершив думку. Слідчі просто переходити в ДБР не висловлювали бажання. Вони готові переходити, якщо керівником підрозділу буде хтось із наших. Я або будь-хто інший з керівників, які вже засвідчили, що вони здатні відстоювати й захищати тих слідчих. Я про це говорив Рябошапці, Чумаку (головний військовий прокурор — Gazeta.ua), Трубі — створіть, які проблеми, забезпечте переведення, ухвалення закону. І все буде далі розслідуватися.
То ви готові піти на керівну посаду?
Я готовий...якщо від того буде користь. Хочеться не довбати стіну, а зосередитися на розслідуванні злочинів, завершенні проваджень. Сьогодні я бачу небажання реально усувати ці проблеми зі сторони керівництва ДБР і ГПУ, тому перебування на цій посаді буде таким самим, як до цього часу було за Луценка.
Ми пишемо скарги, рапорти, відстоюємо, а нам однаково шкодять і не дають нормально працювати. Якщо виникне потреба захищати слідчих, то, звичайно, готовий.
Тобто ваша умова роботи в ДБР, аби вам давали працювати?
— Та, для цього щонайменше має бути підрозділ прокурорів з тих, хто весь цей час працював. І керівництво там бути з тих, хто хоче досягати результату, а не шкідників, чи шкідника, який це все очолює.
З боку Романа Труби ви, вочевидь, такого бажання не бачите.
Я побачив, що як і генеральний прокурор Рябошапка, так і його заступники відразу для себе вирішили — я не маю бути в прокуратурі. Вони хотіли спекатися мене, шукали нагоди. Така сама ситуація, мені здається, і в ДБР. На словах нам розповідають, а коли доходить до практичних кроків — роблять усе, щоб цього не сталося. Увесь час ці розслідування супроводжував обман: керівництво каже "справа честі", а доходить до конкретних справ — створюються перешкоди. Тут ситуація та сама. Нам, суспільству, вішають локшину на вуха, запевняючи, що вони переживають за справи. А результат ми бачимо. Усе дійшло до ситуації, що справи фактично заблоковані. Коли розповідають, що дуже переживають, треба питати, що вони зробили для цього. Тоді все стане зрозуміло.
Чим займаєтеся після звільнення з Генпрокуратури?
Відвойовуватиму скасування наказу про звільнення. Я себе бачу далі в прокуратурі.
На якій посаді?
На посаді генерального прокурора. З огляду на те, що відбувається — керівництво змінюється, далі бреше, нічого не робить на захист людей, слідчих, прокурорів, розслідувань — думаю, що досить вже комусь вірити. Треба брати у своїй руки і виправляти ситуацію. Рівень довіри до прокуратури 1%, зміни потрібні і зміни величезні. Я не бачу проблеми в тому, щоб у стислі терміни змінити лице прокуратури. І зорганізувати її саме на захист людей від злочинів.
Думаєте, Рябошапка поступиться вам місцем?
Думаю, особисто ні. Якщо буде запит суспільства на прокурора чесного й принципового, то я готовий це зробити.
Детальніше про акцію проти розвалення "справ Майдану" читайте у репортажі Gazeta.ua — "Ми — мільйони, які чекають вироків". На Банковій вимагали не розвалювати "справи Майдану".
Коментарі