В Україні тепер є Міністерство національної єдності. Очільником цієї структури став Олексій Чернишов, котрий обіймав посаду голови "Нафтогазу". Чи потрібне це міністерство, чим воно має займатися, які результати роботи від нього варто очікувати та з якими проблемами доведеться зіткнутись?
Це питання, котрі виникли ще влітку, коли президент Володимир Зеленський заявив про намір створити нове міністерство.
Основною метою цієї структури, за словами президента, є повернення додому понад 7,5 млн українців, а також виведення бізнесу та працівників із "тіні" для відновлення економіки після закінчення війни.
Необхідність створення цього міністерства Зеленський обґрунтував так: "Я вважаю, що не вистачить сил у МЗС не втратити 7,5 млн українців".
До речі, варто також згадати, що кумом Олексія Чернишова є колишній настоятель Києво-Печерської Лаври митрополит Павло (Лебідь), який звинувачується в розпалюванні релігійної ворожнечі, виправданні та запереченні збройної агресії РФ проти України.
Як раніше повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, Олексій Чернишов уже найближчим часом має представити чіткий план розбудови міністерства, команду, основні задачі та критерії роботи.
У Кабміні та в депутатському корпусі створення нового міністерства активно не коментують, обмежуючись загальними словами. Ніякої конкретики не додав і Олексій Чернишов.
Лише декілька коротких коментарів. Один з них, схожий на лозунги, зробив народний депутат Павло Бакунець з депутатської групи "Довіра": "Це важливий крок для повернення наших громадян додому, адже потрібно створити умови для їхнього повернення і відбудови зруйнованих міст та сіл".
Профанація чи ні?
Між тим, в експертному середовищі до створення мінєду ставляться скептично, називаючи створення нового відомства простою зміною назви міністерства тимчасово окупованих територій.
Так, на скільки нам відомо за увесь час широкомасштабного вторгнення Україна не відкрила жодного додаткового консульства в Європі, де перебувають мільйони наших співгромадян, і водночавс створюється міністерство національної єдності.
Що це, імітація бурхливої діяльності? Чи може завбачливе працевлаштування пана Чернишова, котрий після припинення транзиту російського газу міг би опинитись взагалі без роботи, оскільки саме існування прибуткової державної монополії вже під питанням.
"Скажу так. Якщо хочете щось завалити, створіть чергове міністерство. Я не бачу потреби в цій інституції. Це схоже на виборчу кампанію. Треба на рівні Верховної Ради приймати такі закони, щоб люди самі хотіли повернутись в Україну", - висловив свою думку політтехнолог Віталій Бала.
От з якого боку ми не розглядали, функції цього міністерства наразі залишаються незрозумілими.
"Якщо діяльність нового міністерства буде спрямована на роботу із закордонними українцями, то тут не повинно бути дублювання з МЗС. Але все вказує на те, що просто розширюється державний апарат і збільшується навантаження на державний бюджет. Адже я не знаю конкретних функцій цього міністерства. І до нього наразі є питання", - сказав кандидат політичних наук Станіслав Желіховський.
Уперед - назад додому…
За результатами опитування німецького інституту IFO, повернутись в Україну хочуть близько 35% українських біженців, які наразі перебувають у країнах Європи. Але вони це зроблять тільки тоді, коли на Батьківщині, на їх думку, стане безпечно. Водночас лише 4% з них мають намір зробити це найближчим часом, незалежно від ситуації з безпекою.
Як зазначають дослідники, на сьогодні близько 11% біженців уже повернулися додому, а 25% респондентів поки не можуть сказати точно, чи будуть повертатися. Німецькі дослідники зазначають, що чим довше триває війна, тим більше біженців починають будувати своє життя в інших країнах. І кожні 100 днів війни частка тих, хто хоче повернутися, знижується в середньому на 4,7 відсоткового пункту.
Нагадаємо, на початку війни лише 10% українців мали намір назавжди оселитися за кордоном.
На думку Станіслава Желіховського виділити основні напрямки, якими повинна зайнятись влада, щоб повернути українців додому, можна буде за умови закінчення війни і припинення мобілізації. Може, хтось і повернеться із тих, кому не пощастило реалізувати себе в Європі.
"Потрібно зробити Україну привабливою. І не тільки за способом життя. Треба створити робочі місця, розвивати економіку, залучати іноземні інвестиції, - вважає Желіховський. – також необхідно створити якісь програми повернення для різних категорій українських громадян: студентів, фахівців в яких буде потреба на той час. І при цьому, щоб був достойний рівень зарплат".
Зауважимо, що за визнеченим напрямом повинно працювати не одне міністерство єдності, а усі міністерства разом. Тож знову виникає питання з функціями цього нового міністерства.
Повернення неповернення
Зрозуміло, що реалізувати такі масштабні цілі українській владі буде дуже cкладно.
До речі, вже були спроби повернути українців. Пригадаймо оті скандали з консульствами, які відмовляли в отриманні закордонних паспортів. Вочевидь, це стало тригером для українців легалізуватися в державах проживання. І це була чергова помилка влади. Як не дивно, подібна практика продовжується. Як стало відомо, паспортні сервіси за кордоном масово відмовляють у прийомі документів для оформлення чи обміну паспортів громадянина України і закордонного тим 18 – річним юнакам, про кого відсутній запис в Реєстрі призовників "Оберіг".
Ще одна проблема – ставлення українців, які залишились удома до тих, котрі виїхали.
"Я чую як люди в Україні незадоволені тими, хто виїхав. Тобто кажуть, ми тут сиділи під ворожими дронами та ракетами без світла, все подолали, а тепер для тих, хто втік за кордон, хочуть створити умови для повернення. І це також не буде сприяти об'єднанню", - зазначив експерт Станіслав Желіховський.
Такі закиди не мають масового характеру, але все-таки це також проблема.
Тож завдання для влади складне і швидко його виконати не вдасться. Ця гра в політичні п'ятнашки дорого обходиться Україні в тому сенсі, що створюється ілюзія, мовляв, усе можна швидко вирішити появою якоїсь нової структури. Це не зовсім так. Тому, можливо було б краще, щоби просто міністерство закордонних справ більш адекватно відповідало сучасним викликам?
Однак подивимося, якими будуть кроки нового міністра Олексія Чернишова.
Коментарі