В'їжджати в місто машиною можуть тільки вони
Відвідала Мальту восени і раджу їхати туди саме у міжсезоння. Влітку на острові спекотно, за плюс 30. Практично не буває дощів. Натомість – багато туристів. Весною ж і восени весь час тримається помірна температура. Іноді дме з моря, тому варто мати вітрівку. Ціни нижчі. Проте в будинках, як усюди на півдні Європи, немає опалення. У готельному номері весь час хотілося тепло вдягнутися.
Сліди давньої історії острова помітні в деталях. Наприклад, готель, у який я заселялася у столиці Валетті, виявився старовинною кам'яницею. При вході – масивний дверний молоток у формі лева. Його стуком гості сповіщали про візит. На нижньому поверсі обладунки лицаря зі списом нагадують, кому міг належати будинок 500 років тому. На даху – сад із квітами й кипарисами. З нього видно частину міста й затоку з яхтами.
Вузькі вулиці Валетти перетинають старе місто вздовж і впоперек. Частина – пішохідні. Місто побудоване на пагорбах, тому часом дороги перетворюються на сходи. На розі вулиць на фасадах будинків трапляються статуї з біблійних або літературних сюжетів. Мальта – восьма в рейтингу найщільніше заселених країн. Будинки зведені впритул один до одного. Всі – з жовтого піщаного каменю з дерев'яними балконами різного кольору.

У середньовіччі Валлетта була однією з найпотужніших у Європі морських фортець і портом. Товсті мури досі обрамляють місто. З обох боків столиці – затоки, заповнені яхтами й катерами, що курсують морем як громадський транспорт. Це – перше спроектоване місто в Європі. Тобто мало накреслений архітектурний план перед початком будівництва у XVI столітті.
Навпроти Валлетти розташоване місто Сліма. Сучасніше й не таке цікаве. До Сліми зручно добиратися катером. Це швидше, ніж автобусом. Катер курсує кожні 15 хвилин від Валлетти й перетинає затоку, що розділяє два міста.
Місто Марсашлокк запам'яталося недільним рибним ринком. Це рибацьке поселення, у ньому – красива бухта. Сотні човнів стоять на якорях у затоці. Вздовж берега щонеділі торгують рибою. На цей ринок приїжджають мальтійці з усього острова. Тут найкращі ціни. Ресторани пропонують від 10 євро за меню: основну страву з гарніром, салат і вино.
Близькість Італії вплинула на кулінарні особливості – всюди є паста, лазанья, равіолі, піца. Мальтійська традиційна страва – запечений кролик, його можна скуштувати майже в кожному ресторані. Коштує від 22 євро. Для бюджетних туристів є заклади східної та азійської кухні: можна поїсти за 5–7 євро.
На протилежному березі бухти в Марсашлокку є басейн Святого Петра – одне з природних див Мальти. Він виточений водою у крихкому березі – місце для любителів стрибати в море з високих виступів.
Перша столиця Мальти, Мдіна, заснована майже чотири тисячі років тому. Збудована у межах фортеці з високими мурами. Тут живуть до 300 людей. В'їзд машиною дозволений тільки їм. Тому місто дуже тихе. Чути лише кавомашину в кав'ярні й цокання коня, що коли-не-коли підвозить бричкою туристів. Атмосфера нагадує Середньовіччя.
На Мальті є руїни храму Hagar Qim. Йому понад п'ять тисяч років. Він старший за єгипетські піраміди і Стоунхендж у Великій Британії.
Країна має три острови – Мальта, Коміно й Ґозо. Між ними ходять катери й туристичні судна, на яких можна добратися до пляжів і лагун.
Дверні молотки в такій кількості трапляються лише на Мальті. Вони є у формі левів, дельфінів, птахів, рук, кілець. Є фігурки Посейдона, бронзового чи золотистого кольору. Є магазини-майстерні, де можна купити дверні молотки.

Часто на церквах висять два годинники: один показує правильний час, а другий – неправильний. Перший – для мирян, щоб знали, коли служба, а другий – для диявола, щоб збити з пантелику
Кожен другий мальтієць грає на музичному інструменті, співає в хорі або бере участь у церковних співах.
У країні немає прісного джерела, тому всю питну воду завозять
На острові Мальта розташовано сім святинь-мегалітів – доісторичних споруд із величезних кам'яних блоків
246 квадратних кілометрів – становить площа Мальти – найбільшого з островів Мальтійського архіпелагу
Коментарі