Масові сутички спалахнули в місті Хучжоу на сході Китаю. На вулиці вийшли тисячі невдоволених громадян - співробітників невеликих ткацьких фабрик і підприємців. Безлади спалахнули в середу, після того, як співробітники податкових органів побили місцевого бізнесмена, що відмовився платити гроші. Незадовго до цього ткацьку галузь обклали додатковими податками.
Реакція невдоволених не змусила себе чекати. В середу в місті почалися стихійні акції протесту, які переросли в масові сутички. Люди громили і підпалювали автомобілі, закидали каменями будівлю адміністрації, блокували шосе і вступили в єдиноборство із співробітниками поліції. За даними агентства, затримано принаймні 28 осіб, є поранені.
Китайські блогери стверджують, що у безладах загинули щонайменше три людини, а в місто прибувають додаткові сили поліції з сусідніх міст, передає Euronews.
Китайська влада, злякавшись повторення в Піднебесній революцій, що потрясли останнім часом арабський світ, посилили боротьбу з інакодумцями. Перші заходи були зроблені ще в лютому цього року. Тоді на сайтах китайських дисидентів було опубліковано заклики влаштувати "жасминову революцію".
Попри те, що ці заклики не знайшли відгуку у широких верств населення, китайська влада заарештувала декілька опозиціонерів і виставила на вулицях великих міст посилені наряди поліції. У китайських пошукових системах було заблоковано слово "жасминовий", а голова КНР Ху Цзиньтао заявив, що держава повинна посилити контроль за інтернетом, щоб не допустити "серйозних проблем, які можуть підірвати гармонію і стабільність суспільства".
Масові сутички спалахують в Китаї не вперше за останній час. Так, 21 вересня в місті Луфен (провінція Гуандун), тисячі людей атакували декілька урядових будівель. Місцеві жителі виражали невдоволення конфіскацією громадських земельних ділянок на користь компанії-забудовника.
Місяцем раніше декілька сотень жителів однієї з бідних китайських провінцій Гучжоу вийшли на вулиці щоб відстояти честь літньої жінки. Вона постраждала від рук поліцейського, який штовхнув її за неправильну парковку мотоцикла. Обурені городяни розбили десять службових автомобілів і підпалили ще п'ять, заразом побивши декілька співробітників правопорядку.
Останнім часом в різних регіонах Китаю періодично спалахують конфлікти між громадянами і представниками влади. Серед причин - неврожай, земельні диспути, сутички на етнічному ґрунті. Це є найбільш гострою проблемою для правлячої в країні Комуністичної партії.
Так, у березні 2008 року в Тибеті сталися масові заворушення. Вони почалися в місті Лхаса після розгону владою демонстрації, присвяченої 49-й річниці повстання, що завершилося вигнанням Далай-лами. Загинули щонайменше 19 людей.
Коментарі