Російське військове командування змінило тактику повітряних атак на мирну українську територію.
Ця зима, скоріш за все, запам'ятається не як час масованих ракетних обстрілів України, а як війна дронів. І вона уже розпочалася. Про це в коментарі Gazeta.ua розповів військовий експерт Дмитро Снєгирьов.
"Після початку холодної пори року, старту опалювального сезону в Україні російські окупанти взялися активніше бити по мирних українських містах і селах. Тиждень тому Київ пережив потужну повітряну атаку, найпотужнішу за багато місяців. Але цю атаку від тих, яких Україна зазнала минулої зими, відрізняв один важливий нюанс. Ця атака була без використання ракет, винятково ударними безпілотниками. Зате їх було багато - тільки за кілька годин підрозділи Сил оборони України знищили майже 75 російських дронів. Російське військове командування дійсно вирішило змінити тактику повітряних атак. Тож зима 2023/2024, скоріш за все, запам'ятається не як час масованих ракетних обстрілів України, а як війна дронів", - сказав Снєгирьов.
Один дрон коштує $30-40 тис., що у багато разів дешевше за крилату ракету, уточнив експерт.
"Дивимося на статистику використання БПЛА за вересень – 503. Якщо говорити про активність БПЛА російської окупаційної армії, то за вересень вона вища в півтора раза, ніж попередні показники. Це свідчить про те, що основний акцент РФ буде переносити з крилатих ракет вартістю в кілька мільйонів доларів безпосередньо на масове використання БПЛА. Ці 500 безпілотників обійшлися країні-агресорці в 15 мільйонів доларів. Ця сума становить вартість лише двох крилатих ракет, тому економічна складова для РФ все ж важлива – хоча б у аспекті труднощів із виробництвом крилатих ракет. А та кількість дронів, загальна вартість яких відповідає ціні однієї ракети, теоретично може завдати Україні значно більше шкоди. До того ж, росіяни ці пів року не сиділи без діла, а удосконалювали свої БПЛА. Окупанти почали використовувати композитні матеріали для світловідбиваючої поверхні. Вони покривають Shahed карбоном. Він є поглинаючим матеріалом для радіолокаційного сигналу. Крім того, росіяни перефарбовують БПЛА у чорний колір, аби українській протиповітряній обороні було важче їх збивати", - пояснив Снєгирьов.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЗСУ б'ють далекобійними БПЛА по логістиці росіян - як це змінює ситуацію на фронті
Інший важливий момент - що саме російські військові намагатимуться уразити чи навіть знищити за допомогою масованих дронових атак узимку, додав експерт.
"Найочевиднішим варіантом, як і рік тому, є енергетична інфраструктура України - для того, аби занурити тилові регіони воюючої країни у холод і темряву. Недавня масована атака дронів вже обернулася певними втратами української енергоінфраструктури. Так, у Вінницькій області уламки російського безпілотника пошкодили лінію високовольтних електропередач. Саме ця частина енергетичної інфраструктури буде під найбільшою загрозою у найближчі 3-4 місяці. Після минулої зими ТЕС чи підстанції отримали додатковий захист у вигляді сучасних західних систем протиповітряної оборони. Пробити ці системи, як показали весняні та літні ракетні удари, буде дуже непросто. Саме через це окупанти закцентують свою увагу на мережі ліній високовольтних електромереж. Бо це найпростіший спосіб обірвати логістичний ланцюжок із розповсюдження електроенергії по усій території України", - наголосив Снєгирьов.
Українська армія підготувалася до таких атак Росії, уточнив експерт.
"По-перше, на лівобережній, окупованій, частині Херсонської області точним ударом було знищене місце дислокації оператора російських дронів. А по-друге - на території самої Росії, у Брянську, українські дрони завдали більш ніж дошкульного удару по ще важливішому об'єкту - складу, де зберігалися так звані дрони "Герань-2". Цей хід української армії є стратегічно дуже важливим. Замість того, аби боротися із кожним дроном, так би мовити, поштучно, Сили оборони України вирішили знищувати їх партіями, до того ж ще на далеких підступах до фронту. Цей удар є чітким сигналом для окупантів. ЗСУ, по-перше, має інформацію про місця базування головної російської зброї, приготовленої на цю зиму. По-друге, українська армія цілком здатна до успішних ударів по об'єктах на території Російської Федерації. Тож можна сказати, що зимова війна дронів уже розпочалася. І розпочалася вона відразу на ворожій території. Що само по собі є серйозним успіхом ЗСУ", – сказав Снєгирьов.
У ніч проти 11 грудня окупанти атакували Україну безпілотниками типу Shahed і балістичними ракетами. Дрони Росія запустила із окупованого Криму, райони пусків - Чауда, Бельбек, повідомили в понеділок вранці Повітряні сили ЗСУ.
Коментарі