Такою думкою з Gazeta.ua поділилася відомий донецький адвокат Тетяна Матяш, яка веде кілька резонансних кримінальних справ. У тому числі захищає громадського працівника Костянтина Лаврова, якого слідство вважає вимагачем грошових коштів з корпорації "МАКО", що належить старшому синові президента Олександру Януковичу.
"За словами мого підзахисного Костянтина, Донецький слідчий ізолятор вже розвантажився. Там, де було неможливо протиснутися - у 20-місних камерах - тепер сидять одночасно максимум 12 осіб. Українські СІЗО в цілому розвантажилися на 2/3", - сказала Матяш.
На думку юриста, у працівників міліції завдяки новим КПК пропадає стимул катувати затриманих і вибивати з них зізнання, так як свідчення, які дані на досудовому слідстві, вже не грають для суду абсолютно ніякої ролі.
За її словами, суд по суті починає слідство заново.
"Новий КПК прибрав зацікавленість у вибиванні свідчень. Так що якщо у нас людей у ??райвідділах досі катують, то не заради розкриття, а тому, що садисти. За новим КПК всі "вибиті" визнання розваляться в суді. За новим КПК докази пред'являються сторонами вже в ході судового слідства. І не всякі докази можуть бути прийняті", - зазначила адвокат.
В якості переваг нового КПК адвокат Матяш називає розширення повноважень захисту.
"Сторони мають нарешті рівні права, - говорить адвокат. - Наші права широченні, як у слідчого практично! Наприклад, адвокат тепер не просить висновок, а сам призначає експертизу. Різниця в тому, що ми експертизу за рахунок клієнта проводимо, а наслідок - за державний рахунок. Матеріали справи даються адвокату не так на стадії, коли справа передається до суду, а з моменту пред'явлення підозри. Обгрунтування підозри можна побачити вже в початковій стадії".
Як "плюс" Матяш розглядає і той факт, що до підозрюваних стало набагато складніше застосувати такий запобіжний захід як арешт. Крім того, декриміналізовані дії по більшості не тяжких злочинів. Ті діяння, за які раніше гарантовано наступала судимість, перейшли в категорію справ приватного обвинувачення.
"Наприклад, йдеться про ДТП, яке тобто не умисний злочин. Через чоловіка водія постраждала дружина пасажирка. У цьому випадку дружина може відмовитися від обвинувачення, якщо вона жива і пробачила чоловіка. Навіть якщо вона отримала тяжкі тілесні ушкодження. Бійки, середньої тяжкості тілесні ушкодження - раніше через це у нас в країні багатьох садили. У нас третина України судима, завдяки такими статтями. Зараз же - якщо потерпілий і обвинувачений помирилися, потерпілий може відмовитися від обвинувачення. Тепер не будуть садити всіх підряд", - розповіла Матяш.
Адвокат переконана, що новий Кримінально-процесуальний кодекс у кілька разів збільшить число виправдувальних вироків в країні.
"В українських слідчих ізоляторах відсотків 25-30 - це люди, які сидять не законно. За новим КПК теоретично кожен четвертий - п'ятий отримав шанс бути виправданим. Всіх, хто на момент набрання чинності нового КПК ще перебував під слідством, судитимуть за новим КПК. І число виправдувальних вироків наблизиться до реальної ситуації", - підкреслила Матяш.
Адвокат наводить статистику: виправдувальні вироки в Донецькій області в 2011 року становили 26 штук на 30 тис. вироків. І це вважалося багато, так як в 2010-му і 2011-му роках виправдувальних вироків було 2-3.
"Те, що було раніше - це було не правосуддя, це був конвеєр, - говорить Матяш. - Раніше бувало так, що судді просто переписували обвинувальний висновок. Точніше - копіювали за допомогою флешки. І звинувачення ставало вироком. А новий КПК робить систему більш справедливою і більш лояльною до людини. Зараз мені подобається навіть той факт, що якщо встає прокурор і каже: такий-то здійснив таке-то злочин, його обривають. Судді, абсолютно всі, кажуть такого прокурору: дозвольте, ви його тільки підозрюєте у вчиненні правопорушення, але не звинуватили. Це говорить про колосальну зміну світогляду в плані ставлення до прав людини".
Коментарі
5