Цьогоріч лауреатом Нобелівської премії в області літератури стала французька письменниця Анні Ерно.
Рішення членів Шведської академії оголосили в четвер, 6 жовтня. Журі премії особливо виділило "мужність і клінічну гостроту, з якою вона розкриває коріння, відчуження та колективні обмеження особистої пам'яті", повідомляє пресслужба Нобелівської премії в Twitter.
"У своїх творах Ерно послідовно і з різних боків досліджує життя, позначене значною нерівністю за ознаками статі, мови і класу. Її шлях до авторства був довгим і важким", – сказано в повідомленні.
Серед номінантів на Нобелівську премію-2022 із літератури був і український письменник Сергій Жадан.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Оголосили одразу трьох лауреатів Нобелівської премії з хімії
Французька письменниця Анні Ерно народилася в 1940 році, виросла – в маленькому містечку Івето в Нормандії. Її батьки були дрібними підприємцями – володіли продуктовим магазином і кафе.
Дебютом Енні Ерно стала робота Les armoires vides (1974; Cleaned Out, 1990), де вона почала дослідження свого норманського походження, а її четверта книга La place (1983; A Manʼs Place, 1992) стала літературним проривом. На ста сторінках вона описала портрет свого батька та соціального середовища, яке його сформувало.
Її найамбітніший проект Les années (2008; The Years, 2017) приніс авторці міжнародну славу та купу послідовників. Книгу назвали "першою колективною автобіографією". У Les années особиста і колективна памʼять злилися воєдино.
В 2021 році нагороду отримав танзанійський письменник із Великобританії Абдулразак Гурна, а в 2020-му – поетеса Луїза Глюк із США.
7 жовтня в Осло назвуть лауреата Нобелівської премії миру. 10 жовтня у Стокгольмі оголосять рішення про присудження премії у галузі економіки.
Розмір премії у 2022 році складає 10 млн. шведських крон - понад €900 тис. Нагородження лауреатів усіх шести Нобелівських премій традиційно відбувається 10 грудня – у день смерті Альфреда Нобеля.
Цьогоріч лауреатом Нобелівської премії у галузі фізіології та медицини став шведський біолог, фахівець з еволюційної генетики Сванте Паабо.
Завдяки своїм новаторським дослідженням Паабо започаткував нову наукову дисципліну – палеогенетику, повідомив 3 жовтня Нобелівський комітет у Twitter.
Коментарі