Наприкінці липня Служба безпеки України повідомила про два десятки поліцейських-колаборантів із Херсонщини.
Журналісти дослідили більшість із них і виявили, що навіть інформації з їхніх соцмереж було б достатньо, щоб ніколи не взяти на роботу в Національну поліцію, повідомляє "Слідство.Інфо".
СБУ розповіла, що понад 20 поліцейським, які вступили до створеного окупантами "главного управлєнія мвд" на Херсонщині, повідомили про підозру у державній зраді і колабораційній діяльності.
Це – донедавна українські поліцейські, які зараз придушують опір і залякують мешканців тимчасово окупованих районів півдня України.
"До потерпілих застосовують психологічний тиск, насильство та погрози вбивства. Зафіксовано факти викрадення і катування людей", – кажуть в СБУ.
Журналісти детальніше дослідили біографії поліцейських-колаборантів.
"Гопота"
Окупанти призначили так званим "начальником відділу боротьби з наркотиками" 40-річного уродженця Херсона Євгена Великосельського.
Із банківських документів, які є в розпорядженні журналістів, випливає, що Великосельський почав службу у правоохоронних органах близько 15 років тому. Утім, протримався він там недовго.
Враховуючи, що з часу запровадження електронного декларування у 2016 році Великосельський не оприлюднив жодної декларації, схоже, він покинув службу раніше.
Як з'ясували журналісти, Великосельський є обвинуваченим у кримінальному провадженні щодо розбою.
Йому інкримінують напад із метою заволодіння чужим майном, поєднаний із насильством, або з погрозою застосування насильства. За це передбачено від трьох до семи років тюрми.
Деталі цього інциденту – невідомі, але за понад п'ять років, відколи справу передали до суду, остаточного рішення, схоже, досі не ухвалили.
У заборонених в Україні "Вконтакте" та "Одноклассники" Великосельський не соромився висловлюватися проти Революції гідності, українських військових чи історичних постатей.
Також поширював дописи на підтримку "Беркуту", який розганяв Майдан.
Російська пропаганда у "Вконтакте"
Ще один колишній поліцейський на службі у Путіна – 33-річний Вадим Чмельов, родом із міста Олешки на Херсонщині.
Окупанти довірили Чмельову посаду "начальника відділу розкриття майнових злочинів". До тимчасової окупації він працював оперуповноваженим у структурах Нацполіції Херсонщини.
А до Революції Гідності – у відділі міліції міста Олешки.
Журналісти знайшло стару сторінку відомства, на якій опубліковані його фото.
Близько двох років тому Чмельов намагався влаштуватися на роботу кур'єром або начальником охорони. На початку 2022-го він звільнився зі служби.
Журналісти знайшли одну зі сторінок цього експоліцейського у "Вконтаке", посилання на яку називається "Я – закон".
Серед підписок на сторінці – проросійські мілітаристські групи "Вежливые люди", "Вестник Донбасса". Тут також є пропагандистське відео про бійців "Беркуту", яке опублікував Чмельов у березні 2014-го, під назвою "Русские своих не бросают".
Разом із Чмельовим у відділі міліції служив ще один поліцейський, який, за даними СБУ, теж перейшов на бік ворога – уродженець Херсонщини, 36-річний Максим Трубаєв.
Він очолив "управління карного розшуку" в окупованому Херсоні. До окупації Трубаєв був оперуповановаженим в управлінні Нацполіції.
Журналісти поговорили із Трубаєвим телефоном. Він заперечив, що співпрацює з окупантами і заявив, що відмовився виїжджати з Херсона з особистих причин. Також, зі слів Трубаєва, він нині нібито торгує на ринку.
"Поціновувач алкоголю"
Заступником Трубаєва в "управлєнії мвд" став Ростислав Малиновський, якому 46 років. В останні роки він, як і його "керівник", працював оперуповноваженим у Нацполіції Херсонщини.
Малиновський народився на Донеччині. У Херсоні мешкає щонайменше з кінця 90-х. На сторінці сестри Малиновського – Ганни – допис пропагандистської спільноти "Сводки от ополчения новороссии".
Ще один поліцейський родом з Херсонщини, який співпрацює з окупантами, – 37-річний Андрій Чуманов.
Окупанти призначили його у так званий "відділ боротьби з організованою злочинністю". В останні роки Чуманов працював поліцейським ізолятора тимчасового тримання у Херсоні.
Із цим пов'язана кримінальна справа проти нього. Менше двох років тому суд почав розглядати обвинувальний акт щодо знущання Андрія Чуманова над ув'язненим слідчого ізолятора, яке супроводжувалося насильством чи погрозами.
У разі доведення провини Чуманову загрожує від трьох до восьми років тюрми. Деталі цієї справи у публічних реєстрах відсутні, а кінцеве рішення досі не ухвалене.
Як свідчать соцмережі Чуманова, він полюбляє алкоголь і гучні вечірки. А його брат Олексій ностальгує в соцмережах за Радянським Союзом.
"З дитинства мріяв стати поліцейським"
Окупанти призначили 35-річного Максима Шершня "начальником відділу дільничних інспекторів поліції". Перед тим, як перейти на бік ворога, Шершень працював дільничним у Херсоні і, схоже, дуже пишався своєю роботою.
"З дитинства я мріяв стати поліцейським та допомагати людям", – розповідав він у сюжеті Нацполіції у 2017 році.
Заступником Шершня окупанти призначили уродженця Херсона, Сергія Одинця, якому 32 роки. До окупації він працював у патрульній поліції на Херсонщини.
Так званим "начальником міського слідчого відділу" в окупованому Херсоні став 36-річний Євген Стусенко. Він також походить із Херсону.
Понад десять років тому закінчив Херсонський інститут внутрішніх справ і почав працювати в міліції. Приблизно тоді ж, як свідчать соцмережі, він відвідував Москву.
В останні ж роки Стусенко працював слідчим Херсонського відділу поліції.
"Беркутівець" в окупантів
Ще один уродженець Херсонщини, який співпрацює з окупантами – 54-річний Геннадій Гаркуша. Він очолив так званий батальйон "Беркут", який окупанти нібито відновили.
До тимчасової окупації Гаркуша працював у патрульній поліції особливого призначення на Херсонщині. Він служив у правоохоронних органах щонайменше з 2004 року.
Також Гаркуша брав участь у миротворчих місіях ООН. Зокрема, побував у Африці, про що розповідав у інтерв'ю херсонським журналістам. Чимало фото із закордонних поїздок він публікував у соцмережах.
Начальником так званого "центру громадських зв'язків" в "управлєнії мвд" окупанти призначили пенсіонера міліції, 52-річного Кирила Горєлова, уродженця Російської Федерації.
Горєлов працював у карному розшуку, а після виходу на пенсію став журналістом. Він кілька років тому знімав відео для проросійського блогера Анатолія Шарія.
У соцмережах Кирило Горєлов щороку вітає з радянськими, а нині російськими святами, а також не визнає Дня Національної поліції України.
Також СБУ оголосила підозру 27-річному Едгару Погосяну, який став "слідчим" у правоохоронному псевдоутворенні на Херсонщині, а також 37-річному Артему Поліщуку. Останній погодився стати в окупантів "черговим ізолятора тимчасового тримання".
Колишні працівники поліції стали колаборантами в тимчасово захопленому росіянами Маріуполі на Донеччині.
Перед судом постануть двоє колишніх правоохоронців, які передавали російським окупантам місце дислокації Збройних сил України.
Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності одноголосно підтримав законодавчу ініціативу, згідно з якою осіб, підозрюваних у співпраці з ворогом і коригуванні вогню не випускатимуть під заставу.
Коментарі