вівторок, 12 лютого 2019 11:37

Легенда спротиву: вбили одного із засновників УПА

Автор: фото з відкритих джерел
  Дмитро Клячківський під псевдо Клим Савур і Охрім є одним з героїв роману "Білий Кречет" та "Боривітри" трилогії "Кров свята" Володимира Шовкошитного
Дмитро Клячківський під псевдо Клим Савур і Охрім є одним з героїв роману "Білий Кречет" та "Боривітри" трилогії "Кров свята" Володимира Шовкошитного

Дмитро Клячківський він же Клим Савур, Охрім, Роман, Білаш, народився 1911-го у Збаражі Тернопільської області. Рано долучився до громадської роботи, за це його переслідувала польська поліція.

У 1938-му став членом Управи спортивної організації "Сокіл" у Збаражі. Впродовж наступних років очолював Обласний провідник юнацтва ОУН, займався організаційною роботою серед молоді.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Через нерозділене кохання зв'язковій УПА відрізали груди

З приходом радянської влади продовжив підпільну діяльність. Його заарештували. Розстріл замінили на 10 років ув'язнення. У червні 1941–го він утік з Бердичівської тюрми. Став членом проводу ОУН та першим головнокомандувачем УПА.

Чи не найпершим виступив за формування підпільної армії з широким залученням народних мас.

Автор: фото з відкритих джерел
  Листівка –дереворит "Клим Савур". Автор деревориту – Ніл Хасевич
Листівка –дереворит "Клим Савур". Автор деревориту – Ніл Хасевич

"Був середнього зрос­ту, ясний бльондин, із зачіскою на бік. Мав добрі, розумні, голубі очі. Спокійний, зрівноважений, завжди привітний. Учив нас любити рідний край і поневолений його нарід. Готовив до нелегкої боротьби за кращу долю України", — так описувала майбутнього головнокомандувача УПА його землячка Клавдія Літанюк.

Більшість джерел вказують на те, що Дмитро Клячківський загинув 12 лютого 1945 року у бою з переважаючими силами НКВС біля Оржівських хуторів Клеванського району на Рівненщині.

Рішенням Української Головної Визвольної Ради від 8 лютого 1946 року Дмитру Клячківському посмертно присвоїли звання полковника УПА і нагородили Золотим хрестом бойової заслуги 1–го класу.

Усього такою нагородою було відзначено 40 українських повстанців.

Майже 10 років відсиділа в сталінських тюрмах 91-річна зв'язкова УПА Ганна Абрамчук. Під час війни вона прибігла додому і сусідка здала її радянським військовим. Засудили і відправили у табори, де взяла участь у Норильському повстанні.

Зараз ви читаєте новину «Легенда спротиву: вбили одного із засновників УПА». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути