До 2012 року до спадщини ЮНЕСКО увійдуть вісім дерев"яних церков Західної України.
— У січні міністри культури України та Польщі склали спільну заяву. Просять міжнародну організацію внести до списку всесвітньої спадщини 16 дерев"яних церков XVI–XIX століть з обох боків польсько-українського кордону, — каже 83-річний Борис Возницький, львівський мистецтвознавець.
Обирали серед храмів бойківського, гуцульського, галицького, лемківського типів так звані церкви Карпат. Від України це чотири пам"ятки Львівщини і по дві з Івано-Франківської та Закарпатської областей. Документацію про них треба подати до вересня.
— Із восьми найкраще збереглася церква Святого Духа 1598 року в Рогатині. Має бароковий іконостас XVII століття, один із найдавніших в Україні, — розповідає Возницький.
Найгірше зберігся інший храм з Івано-Франківщини — церква Різдва Богородиці 1808 року в селі Нижній Вербіж на Коломийщині. Вона оббита бляхою, інтер"єр знищений.
— Наші стародавні церкви — це екзотика для іноземців і навіть східних українців. За нашим дерев"яним храмом 1777 року двічі зверталися покупці. Якісь бізнесмени з Донецька та Черкас хотіли розібрати і поставити її для краси у себе на подвір"ї, — розповідає Любов Дацків, 54 роки, із сільради Побужан Буського району на Львівщині.
Коментарі