Усі медичні заклади у Польщі фінансує Народний фонд здоров"я. Організацію створили 2003 року. Гроші до фонду надходять зі сплачених податків громадян та від страхових компаній незалежно від бюджету держави. Міністерство охорони здоров"я розробляє стратегію і фінансує загальнонаціональні програми.
— Якщо, до прикладу, є два сільські осередки здоров"я, що проводять певні обстеження, то Народний фонд заплатить тому, який зробить це краще, — розповідає директор Інституту медицини села в Любліні Лешек Вдовяк, 60 років. — Система запрацювала просто й ефективно. Лікарі швидко зрозуміли, що їхня заробітна плата напряму залежить від якості роботи та кількості пацієнтів.
Сільський осередок здоров"я у Польщі обслуговує від 2,5 тис. до 10 тис. пацієнтів.
— Медик, який очолює заклад, прораховує, які послуги йому вигідно надавати та яке обладнання купувати. Лікар отримує гроші на зарплату для себе, двох медсестер, яких приймає на роботу, — додає Вдовяк. — Оплачує оренду приміщення і всі комунальні витрати, купує медикаменти й необхідне обладнання. Із цих же коштів лікар оплачує тренінги, курси підвищення кваліфікації. Сімейний лікар у селі заробляє 6–7 тисяч злотих, в еквіваленті це 2–3 тисячі доларів.
Коментарі