У дитсадку села Прилбичі Яворівського району замінили старі дерев'яні вікна на склопакети. Роботи проводили в рамках проекту "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду". Його фінансують Європейський Союз і Програма розвитку Організації об'єднаних націй.
Прилбичі розташовані за 3 км від міжнародної траси Львів — Краковець. У селі живуть майже дві тисячі осіб. Більшість їздять на заробітки в Польщу. Є школа, будинок культури, амбулаторія. Цегляна двоповерхова будівля дитсадка зведена 30 років тому. Зараз тут працюють 13 педагогів і ще 14 робітників, навчаються 85 дітей.
— Від часу побудови садка вікна ніхто не міняв, — говорить 41-річна вихователька Оксана Федорівна Балагуш. — Зранку зайшов — ніби тепло, а за кілька годин мусили пальта одягати. На зиму вікна заліплювали, клейонкою оббивали — нічого не допомагало. Дітки спати лягали, не роздягаючись. Пам'ятаю, два роки тому на святі Миколая в декого аж руки посиніли.
Завідувачка садка Надія Гевало дістає з шафи у своєму кабінеті товсту теку з документами.
— Про грант дізналися наприкінці 2008 року від сільського голови, — розповідає. — Поїхали на семінар до Мостиськ, послухали, що до чого. Заявки подали всі сільради району, а гроші отримали тільки шість, серед них і ми. За рік до того робили в садочку ремонт за кошти райради — сантехніку поміняли, фасад до ладу привели. Мабуть, наша ініціативність на них і вплинула при виборі. Найважче було зібрати всі папери — на це пішов майже рік. Маршруткою їздила то до Львова, то до Яворова. Зранку виїхала, затемна додому повернулася. Після того ми створили громадську організацію, утворили комітет, подали оголошення в районну газету про пошук підрядників. До участі в тендері зголосилися троє підприємців. Переміг той, хто запропонував найнижчу ціну.
Працівники садка уклали договір з Програмою розвитку. З необхідних для ремонту 146 тис. грн грантодавці виділили 73 тис. Ще 66 тис. дала райрада. Решту збирали працівники садка.
— По 100 гривень із кожної зарплати відкладали, — сміється Надія Василівна. — Розуміли ж, що для себе робимо. Ще півтори тисячі дали батьки дітей. Ремонтники зробили все швидко. Ми як у травні побачили оновлений садок — натішитися не могли. Дівчата одразу взялися ті вікна мити. Згодом за кошти спонсора замінили котельню. Підприємець зі Львова в селі ставок орендує, до нього звернулися. Тепер узимку жодного дискомфорту. Плануємо ще раз подаватися на грант — хочемо добудувати музично-спортивний зал і облаштувати ігровий майданчик.
11 липня розпочалася друга фаза проекту "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду". Вона триватиме чотири роки. Долучитися до проекту можуть села, селища й міста з населенням до 10 тис. осіб. Громадам надають допомогу в п'яти сферах: охорона здоров'я, довкілля, енергозбереження, водопостачання та місцевий транспорт. Більшість коштів надаватиме проект, решту — місцеві бюджети та громади.
Коментарі