Лікарі міської лікарні Львова №8 можуть по скайпу радитися з медиками різних країн і міст України. В опіковому відділенні створили кабінет телемедицини.
У середу о 14.00 четверо хірургів сідають за стіл навпроти великого екрану з відеокамерою. Поміж ними — жінка років 20 із однорічною донькою на руках. Шість тижнів тому дитину госпіталізували з опіками 40% тіла. Вона вилила на себе кип'яток.
— Дівчинку оперували чотири рази. Львівські хірурги двічі радилися з лікарями бостонської клініки "Шрайнерс госпітал" за допомогою телезв'язку, — розповідає 45-річний Володимир Зуб, начальник міського управління охорони здоров'я. — Операції пройшли успішно. Зараз американці дадуть консультації щодо курсу реабілітації.
Один із лікарів умикає зв'язок. На екрані видно двох чоловіків у костюмах і краватках. Це професори Гарвардського університету Деніел Дрісколл і Геннадій Фузайлов. Сидять у вузькому кабінеті. За їх плечима на годиннику — 06.55. В Америці ще не розпочався робочий день, медики прийшли раніше, щоб зв'язатися зі Львовом. Кілька хвилин тому їм відправили електронною поштою аналізи, знімки тіла пацієнтки.
— Щойно переглянув фото, — каже Геннадій російською. — Бачу, усе йде добре. Як донька почувається?
— Добре спить, удень активна, — матір відповідає теж російською. — Постійно хоче чухати рани. Видно, сверблять, бо гояться, — роздягає дитину, показує її живіт, плечі, вкриті рубцями.
Американці уважно вдивляються в монітор.
— Треба прикладати компреси до рубців, — каже Деніел англійською. Геннадій перекладає. — Поки що пластичні операції робити не варто. Радимо якнайдовше відтягувати з тим. Почекайте принаймні рік, адже дитина росте і рубці зменшаться самі.
Дівчинка починає капризувати. Мати виносить її в палату.
Уперше бостонські лікарі приїхали до Львова два роки тому, відвідали кілька лікарень. У восьмій запропонували зробити кабінет телемедицини. Клініка має сучасне обладнання, тут надають фахову допомогу при травмах, опіках. Кошти на проект зібрав "Союз Українок" в Америці.
— При опіках важливо бачити наживо тіло пацієнта, а не просто його аналізи та фото. Тому в опіковому відділенні телемедицина потрібна найбільше, — додає Геннадій Фузайлов. — Ця врятована дівчинка є хорошим результатом для лікарні. Ми дякуємо вам за роботу і співпрацю з нами, — звертається до львівських медиків. Виходить зі скайпу.
— Насправді ми не радимося по кожному пацієнту, — розказує Володимир Зуб. — Адже в нас є свої хороші спеціалісти. Консультації збоку потрібні лише в особливо тяжких випадках. Проводитимуть їх не лише для пацієнтів з опікового відділення, а й з усіх інших. Камеру можна взяти в операційну, щоб закордонні медики могли бачити хірургічний процес. Або в палату, якщо пацієнт не може прийти в конференцзалу телекомунікацій.
Сьогодні восьма лікарня має зв'язок із 18-ма районними закладами області. Лікарі консультують місцевих медиків, щоб не виїжджати в район. Однак роблять це не по скайпу, а через електронну пошту та телефон, бо там немає потрібної техніки.
До кінця року кабінети телемедицини обладнають ще у двох міських лікарнях — дитячій і швидкої допомоги.
Стажуються у 30 країнах світу
— Медики області майже 20 років співпрацюють із закордонними лікарями. Завдяки цьому наша медицина вийшла на високий рівень, — розповідає Ірина Микичак, 51 рік, заступник начальника управління охорони здоров'я. — Щороку стажуються за кордоном. Цьогоріч узяли участь у 80 міжнародних семінарах у 30 країнах світу.
Найчастіше на навчання їздять робітники обласної клінічної лікарні, госпіталю інвалідів війни, Західноукраїнського спеціалізованого дитячого центру, онкоцентру, Самбірської, Миколаївської, Яворівської, Жовківської райлікарень. Стажуються переважно у Польщі, Італії, Великій Британії.
За кошти іноземних фондів закупають медичне обладнання, препарати, роблять ремонти.
— З 1996 року триває співпраця з Агентством США з міжнародного розвитку, — каже Ірина Микичак. — Найуспішнішою була програма "Здоров'я матері й дитини" в обласній клінічній лікарні, перинатальному центрі, пологовому будинку №1, акушерських стаціонарах Дрогобича, Кам'янка-Бузького, Яворівського, Жовківського, Самбірського районів. Відтепер там можна проводити сімейні пологи.
Коментарі