— Усі міські та сільські голови, яких затримали на хабарі, діляться на дві категорії — професійні хабарники та такі, кого хочуть усунути. 80 відсотків цих справ — замовні. Професійні хабарники знають, що кому дати, аби не попастися, — розповідає 54-річний Теодор Гудзяк, колишній мер міста Винники піді Львовом.
2006 року він переміг на виборах свого попередника — бізнесмена Сергія Уварова. 2010-го Гудзяка звинуватили у вимаганні хабара. 10 днів сидів у ізоляторі. Шевченківський суд Львова на вісім років позбавив його волі. Апеляційний суд області виправдав чиновника. Тим часом Уваров повернувся у мерське крісло.
Теодор Михайлович виходить з автомобіля "Фольксваґен Тіґуан" на львівській пл. Петрушевича. На зустріч його підвезла донька. Тримає чорний портфель. Ходить повільно. Пропонує поспілкуватися у найближчому кафе. Замовляє каву.
Під час затримання казали, що вас підставили. Кому це вигідно?
— Григорієві Козловському, екс-депутату нашої міської ради. Він заодно з Уваровим. Тоді житлове будівництво добре розвивалося. Задумали Винники перетворити на міні-Сихів, забудувати центральну вулицю багатоповерхівками. Я це зупинив. Спочатку дрібні пакості робили. Вночі по місту розкидали газети, де написано, що я — гей. Згодом депутати проголосували за мою відставку. Козловський під час сесії бігав по залі й тикав їм у кишені гроші. Через два місяці суд відновив мене на роботі. Тоді вони організували справу з корупцією. В області із 43 голів більш як десяток мали схожі проблеми. Міського голову зняти за сприяння облдержадміністрації неможливо, тому найчастіше підкидають хабар.
Скільки грошей потрібно, щоб стати мером на Львівщині?
— Сім років тому мені вистачило 2 тисяч доларів. Кошти брали з людей, які були у списках "Нашої України" до міської ради. Тим, хто не пройшов, повернули їхні суми. Агітки друкував за рахунок львівського міського штабу партії. Подарунків виборцям не робив. Уваров виграв свої перші вибори, бо мав підтримку в мікрорайоні, де живуть військовослужбовці. Його батько служив в армії.
Які проблеми довелося вирішувати?
— Після виборів міська рада була, як після війни. З 22 працівників залишилося лише троє. Решта написали заяви на звільнення. Бухгалтерія у повному складі пішла, ключ та документи лишили на столі. Щопонеділка о восьмій ранку їхав на нараду до мера Львова Андрія Садового (Винники — самостійне місто, але підпорядковуються Львівській міській раді. — "ГПУ"). Свою нараду проводив пізніше. Два рази на тиждень — прийомні дні. Було з півтора десятка скаржників, які приходили постійно. Багато часу займався проектами. Маємо застарілу каналізаційну трубу, що тягнеться до львівських очисних споруд. Її постійно прориває. Планував побудувати очисні споруди на європейські гроші.
Чого всі прагнуть потрапити у мерське крісло?
— Казали, що за мого попередника до міської ради без 200 доларів ніхто не йшов. Одна жіночка хотіла приватизувати незаконну добудову. По старій звичці принесла гроші. Вигнав її. Коли взялися за ремонт доріг, почали приходити підрядники. Питали, скільки хочу. Мені пощастило з бухгалтером. Якщо виникали спокуси обійти закон, вона не давала цього робити. Зарплату нараховувала чітко. Тоді була 2-3 тисячі гривень. З усілякими доплатами, преміями виходило близько 5 тисяч.
Уваров має бізнес. Невже мерство — прибутковіша справа?
— Думаю, він шкодує, що очолив місто. Всю землю Уваров роздав за першої каденції. Добре головувати на Дрогобиччині. У радіусі 50 кілометрів там досить цінна земля. Прибуткові курортні міста у Карпатах. Скажімо, міський голова Сколе закінчив набагато гірше, ніж я. Його вже мали садити. Із сином поїхав на могилу батьків на Київщині, аби попрощатися. У рідному селі помер. Мера хоронили з хати тестя, бо його будинок опечатали.
Чи може міський голова бути повністю чесним?
— Треба мати сильний характер. На Садового багато наїздів, але видно результати його праці. Зразковий мер був у Белзі, Іван Калиш. Місто було у жахливому стані, це ж колишня військова частина. Він відновив багато пам'яток архітектури, добре керував господаркою. В останній рік своєї каденції добровільно пішов у відставку, щоби стати директором заповідника.
Що роблять колишні міські голови?
— Більшість ідуть на пенсію. Хто до мерства мав власну справу, повертається у бізнес. Я мав серйозні проблеми зі здоров'ям, кілька місяців з ліжка не ставав. Зараз важко рухатися, писати. Оформив інвалідність.
Мати вибачалася за сина-хабарника
2005 року правоохоронці арештували Самбірського міського голову 52-річного Тараса Тершовчина за отримання від підприємця $5 тис. Тоді його мати ходила між людьми по центральному майдану міста і вибачалася за нього. Чиновника виправдали.
Шість років тому в шухляді мера Кам'янки-Бузької, "свободівця" 45-річного Михайла Владики знайшли $2 тис. Припускали, що це був хабар за продаж земельної ділянки. Владика досі очолює міську раду.
В суді перебуває справа мера міста Буськ Василя Вовка, 57 років. Його звинувачують у тому, що торік підписав акти закупівлі за бюджетні 150 тис. грн несправного бульдозера.
Коментарі