
У квартиру пенсіонерів Марії та Антона Бойчуків у багатоповерхівці на вулиці Симоненка в Івано-Франківську на початку липня вдерлися двоє грабіжників. Доки господарі відпочивали на дачі, зламали простенький замок і винесли 3 тис. грн готівкою та на 12 тис. грн золота.
— Забрали все, що відклали на старість, — плаче 62-річна пані Марія. — Спеціально купували золоті речі, бо віри грошам сьогодні немає. Думали за все це дожити віку, а що залишиться — передати внукам. Тепер хіба старенький телевізор, холодильник та пральку маємо.
Злодіїв, які пограбували Бойчуків, затримали. Гастролери з Грузії 39-річний Гогі та 31-річний Гіві "чистили" квартири по всій Західній Україні. В Івано-Франківську обікрали п"ять помешкань.
За півроку на Прикарпатті скоєно 343 пограбування квартир. І хоч це на 70 менше, ніж торік, міліціонери нагадують: час відпусток.
— Коли городяни залишають квартири і їдуть у відпустки, крадіжок більшає, — розповідає начальник відділення розкриття майнових злочинів УМВС в Івано-Франківській області Геннадій Стасів, 38 років. — Найчастіше квартири грабують удень, у міських густозаселених кварталах. Селянам легше — вони чужого зауважать одразу.
Заощадження ховають у чайних сервізах, запакованій білизні
Заїжджі крадії обирають квартиру за дорогими вікнами та дверима. Місцеві діють напевне, за "наведенням". Досвідчений злодій налітає на квартиру раз-два на місяць, готуючись до справи тижнями, удосконалюючи майстерність підбирання ключів до замків (двері вибивають лише непрофесіонали — наркомани та алкоголіки).
Крадій придивляється до власників престижних авто, жінок у модних шубках і сукнях, дорогих віконних рам, дверей. Визначившись із "об"єктом", ретельно стежить, хто з мешканців квартири виходить і коли повертається. Перед "візитом" передзвонює, щоб упевнитися у відсутності господаря. Часто навідники використовують так званий хоровод — ходять поверхами, вдаючи представників різних служб або ж банально кажуть, що помилилися адресою. За кілька секунд встигають роздивитися замки і обстановку помешкання.
Професіонали беруть лише купюри, золото й дрібну техніку. На габаритні речі не спокушаються. Знайдуть гроші чи прикраси навіть під паркетом чи в консервних банках у холодильнику.
— Заощадження ховають у чайних, кавових сервізах, запакованій білизні, — продовжує Геннадій Стасів. — Злодії добре знають про це і заглядають насамперед у шафи. А ще склався хибний стереотип, що злодій обов"язково брудний, страшний і схожий на бомжа. Насправді "домушники" на вигляд інтелігентні люди — привітні, зі смаком одягнені, зайвий раз не привернуть до себе уваги.
Місяць охорони коштує 50 гривень
— Де найчастіше грабують квартири?
— В області половину всіх крадіжок скоюють в Івано-Франківську. Популярні також квартири у Калуші та Коломиї, — розповідає пан Стасів. — Найбільше страждають спальні райони. Парадокс, але люди витрачають купу грошей на оздобу дверей, а замки ставлять дешеві. Замок із простим плоским ключиком може зламати навіть десятирічна дитина.
Попередити крадіжки під час відпустки можна. Попросіть родичів чи сусідів наглядати за помешканням: забирати пошту, час од часу навідуватися, вмикати світло, телевізор — створити ефект присутності. Але найнадійніше встановити сигналізацію. Жодну квартиру під наглядом Державної служби охорони не пограбували — запевняють міліціонери. Спеціальне обладнання обійдеться господарю від 1000 грн. Місяць охорони коштує 50 гривень.
Як вберегти помешкання
Ідучи з дому, зачиняйте вікна, кватирки, балконні двері.
Встановіть ґрати на вікнах, заскліть балкон або лоджію (на першому чи останньому поверсі, якщо біля вікон проходить газова труба).
Одразу не пускайте на поріг представників комунальних служб, уважно перевірте їхні документи.
Поставте охоронну сигналізацію.
Перепишіть номери побутової техніки та цінних паперів. Позначте гравіюванням або в якийсь інший спосіб найцінніші речі. Це полегшить їх пошук.
Просіть сусідів або родичів доглянути за квартирою, передайте найцінніші речі на зберігання родичам.
Укріпіть вхідні двері, поставте міцні замки.
Не залишайте ключі від квартири під килимком, на електрощитку чи в поштовій скриньці.
Створіть ефект присутності — увімкніть на середню гучність радіо.
Коментарі