У Львівському національному університеті імені Івана Франка цього року найпопулярнішими є факультети: економічний, іноземних мов і міжнародних відносин. Конкурс на спеціальність "Міжнародна економіка" сягнув 17,8 вступника на місце, на "Фінанси, облік та аудит" — 16,7. За 46 місць на англійській філології бореться 581 вступник — 12,6 на місце.
Заступник декана економічного факультету ЛНУ Ростислав Михайлишин, 32 роки, спокійно сприймає наплив абітурієнтів:
— Конкурс на наш факультет зростає ще з початку 1990-х. Тоді почалися реформи в економіці, потрібні були нові фахівці. Віднедавна державне замовлення на економістів зменшується. Та люди готові платити гроші за навчання на економічних спеціальностях.
Щодня у дворику географічного факультету розігрується маленька драма. З п"ятої години дня тут оприлюднюють результати ранкового тестування вступників. Абітурієнти прикипіли до стендів із довгими паперовими плахтами — шукають свої бали. Батьки стоять осторонь: матері нервово стискають у руках хустинки, тати курять. 17-річна львів"янка Марта Іванів склала іспити на чотири факультети: економічний, міжнародних відносин, української філології та іноземних мов. Усюди — на бюджетне навчання. Щойно дізналася, що на економічний не пройшла за конкурсом.
— Я на фінанси хотіла — мені завжди математика легко давалася. Але зарахували лише 70 осіб, а я аж 101-ша у списку, — розгублено каже Марта.
Через півгодини вивішують нову плахту — тестування на факультеті міжнародних відносин.
За рік навчання на стоматології треба викласти 11 100 гривень
— Щось не розумію — радіти чи плакати, — повертається від стенду Марта. Голос уже бадьоріший: — Я 27-ма, а набирають 33. Але нижче у списку можуть бути пільговики — "чорнобильці", сироти, інваліди. За конкурсом їх зарахують у першу чергу. Мабуть, доведеться йти на філологію.
Цього року на бюджетне навчання абітурієнти подали 8747 заяв. Зарахують лише понад п"ять тисяч. Кому не поталанить — шукатиме собі місця на платному. Охочих учитися на престижних факультетах за гроші не бракує. Семестр студіювання міжнародної економіки обійдеться майбутньому бакалаврові у 5396,5 грн, а міжнародних відносин — 3634. На театрознавця можна вивчитися за 1492 грн на рік.
На престижних факультетах Національного університету "Львівська політехніка" розцінки трохи нижчі. Комп"ютерних технологій та прикладної лінгвістики у "верхньому" університеті навчають за 4200 грн на рік, прикладних фізики та математики — за 2500. Проте найбільш перспективні інженерні спеціальності.
— Батькам не варто гнатися за модою: ринок праці вже перенасичений економістами, юристами й менеджерами, — радить перший проректор університету Юрій Бобало, 52 роки. — Тим часом із кожним роком збільшується вакуум інженерних кадрів. Ми, наприклад, готуємо зварників. На місця державного замовлення зараховуємо 20 осіб, а працедавці вимагають удвічі більше.
Найпопулярніші факультети у Політехніці — будівництва, телекомунікації та архітектури.
У Львівському медуніверситеті ім. Данила Галицького ціни за науку найвищі.
— За рік навчання на стоматології треба викласти 11 100 гривень, а на клінічній фармації — 8300, — розповідає відповідальний секретар приймальної комісії Василь Томків, 51 рік.
Конкурс на спеціальність "Клінічна фармація" — 5,33 особи на місце, на "Стоматологію" — 3,81, "Педіатрію" — 2,7. Найменше хочуть бути спеціалістами з медико-профілактичної справи — 2,27 особи на місце. До того ж тут лише бюджетна форма навчання.
Найпопулярніші факультети у ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ Західної України
Прикарпатський національний університет
1. Іноземні мови 8*
2. Правознавство 6
3. Туризм 5
Ужгородський національний університет
1. Географічний факультет, спеціальність "Туризм" 13,8
2. Міжнародні економічні відносини 12,48
3. Правознавство 10,28
Чернівецький національний університет
1. Економічний факультет 2,7
2. Педагогічний факультет 2,6
3. Географічний факультет 2,6
Волинський державний університет
1. Економічний факультет, спеціальність "Фінанси" 15,7
2. Міжнародні відносини 14,7
3. Факультет документознавства та інформаційної діяльності 13
Рівненський державний гуманітарний університет
1. Факультет документальної комунікації та менеджменту 3
2. Історико-соціологічний факультет 3
3. Іноземна філологія 2
Тернопільський національний педагогічний університет
1. Іноземні мови 6
2. Соціологія 5,2
3. Географічний 5,1
*кількість абітурієнтів на одне місце
Коментарі