Європейський суд з прав людини зобов'язав Україну виплатити 35 тис. євро компенсації за моральні збитки і 13,6 тис. євро компенсації судових витрат 29-річному Івану Нечипоруку, який відбуває ув'язнення в Коломиї (Івано-Франківська область) та його дружині 30-річній Наталії Йонкало, яка проживає в Харкові, за неправомірне поводження з ними у відділенні міліції в Хмельницькому.
Про це сказано в повідомленні прес-служби Європейського суду. Відповідне рішення суд схвалив на засіданні 21 квітня.
Нечипорук був затриманий у Хмельницькому в травні 2004 року за підозрою в незаконному зберіганні наркотиків. З його слів, в міліції його катували, змушуючи зізнатися у вбивстві жінки, яку було застрелено у власній квартирі за тиждень до його арешту. Крім того, його дружині, яка зараз на 8 місяці вагітності, погрожували побиттям в разі, якщо Нечипорук відмовиться взяти на себе провину, внаслідок чого він визнав себе винним.
Нечипорук кілька разів звертався до прокуратури Хмельницького з приводу жорстокого поводження з ним, але щоразу отримував відмову в порушенні кримінальної справи стосовно співробітників правоохоронних органів, незважаючи на те, що судовий лікар підтвердив наявність відповідних травм.
У травні 2004 проти Нечипорука було порушено кримінальну справу за обвинуваченням у вбивстві з метою отримання прибутку. У травні 2005 року його було виправдано, тому що суд постановив, що зізнання Нечипорука було отримано силою. Після апеляції з боку родичів убитої в серпні 2007 Хмельницький обласний суд визнав Нечипорука винним у низці злочинів і засудив його до 15 років позбавлення волі.
У листопаді 2004 він і його дружина подали позов до Європейського суду, який одноголосним рішенням визнав застосування катувань, незаконне затримання та несправедливий судовий розгляд.
Суд також визнав скаргу Йонкало, яка каже, що вона піддавалася погрозам і приниженням з боку співробітників міліції.
Зазначимо, що раніше голова правління української Гельсінської спілки Аркадій Бущенко заявив, що кожні 40 секунд в Україні співробітники міліції застосовують силу стосовно громадян.
А уповноважений ВР з прав людини Ніна Карпачова повідомила, що в 2010 році правоохоронцями замучено до смерті вісім людей.
Нагадаємо, наприкінці червня минулого року в Києві біля Міністерства внутрішніх справ пройшла акція, присвячена пам'яті "закатованих міліцією". Організатори акції встановили біля будівлі МВС символічний пам'ятник "Пам'яті жертв тортур", до якого поклали червоні гвоздики.
Коментарі
4