четвер, 14 лютого 2013 19:03

"З 1 березня всі іноземні ліки зупиняться на митниці" - експерт

"З 1 березня всі іноземні ліки зупиняться на митниці" - експерт
Директор програми "Громадське здоров'я" міжнародного фонду "Відродження" Вікторія Тимошевська Фото: narko.gov.ua

З березня імпортери медикаментів надаватимуть до Держслужби з лікарських засобів підтвердження відповідності стандартам по кожному закордонному медпрепарату. Таке ліцензування може призвести до подорожчання та зникнення з аптек певних ліків.

- На практиці з 1 березня всі іноземні ліки зупиняться на митниці, - пояснює 34-річна Вікторія Тимошевська, доктор медичних наук, директор програми "Громадське здоров'я" міжнародного фонду "Відродження".

Що це означатиме для пацієнтів?

- Запаси ліків в аптеках обмежені, а попит високий. Буде ажіотаж, внаслідок якого автоматично підстрибнуть ціни. Паралельно почне розгортатися "чорний ринок". Бо є купа хронічних захворювань, що потребують постійного лікування. Є препарати, які не можна замінити українськими відповідниками - гормони, хіміотерапевтичні засоби для онкохворих. Тож для пацієнтів таке "ліцензування" означатиме, якщо не смерть, то додаткові витрати на ліки сумнівного походження.

Яка система контролю медпрепаратів діє в Україні й наскільки вона ефективна?

- Торік ми приєдналися до країн, в яких діє система співробітництва фармацевтичних інспекцій - міжнародна світова спільнота регуляторних агенцій, що контролюють якість ліків. Вона забезпечує обмін інформацією, перевірку якості, місце розташування виробництва тощо. І раптом ми робимо крок назад та кажемо: "Ні, ми ще і додатково будемо перевіряти-ліцензувати - вже на свій розсуд". Причому на словах президент стверджує, що ми спрощуємо систему ліцензування та зменшуємо кількість платних послуг від державних органів.

Хто виграє від цієї ініціативи?

- Ліцензування - потенційна корупційна схема. Звісно, за його рахунок до бюджету надійдуть якісь додаткові кошти. Найбільше ж зароблять люди, які будуть видавати ліцензію. Чиновники не впускатимуть товари на ринок. Казатимуть імпортерам: у вас не там стоїть кома, а тут не так написано. Представникам іноземних фірм доведеться "підмазувати" українських бюрократів. А це все за рахунок простих українців, бо всі витрати на хабарі включать у ціну ліків в аптеках.

Вітчизняні виробники здатні задовольнити дефіцит на ліки?

- Вони можуть перекрити приблизно 40, максимум 60 відсотків попиту. До того ж існують унікальні, інноваційні препарати. Розпочати їх виробництво в Україні не так просто. Наприклад, ліки для хіміотерапії - той же генцитабін (застосовують для лікування хворих на рак, лейкоз — gazeta.ua). Його виробляють тільки в Індії, США та Швейцарії. Чи дитячий інсулін - він буває тільки імпортний. Що, тепер дітям хворим на діабет помирати в ім'я розвитку українського виробництва?

Міністр охорони здоров'я Раїса Богатирьова повідомила, що нововведення можуть відкласти.

- Його не треба відкладати. Його треба скасовувати. Офіційно його необхідність пояснюють "додатковими заходами контролю". Реально ж, нема жодного притомного аргументу для введення цього ліцензування.

Зараз ви читаєте новину «"З 1 березня всі іноземні ліки зупиняться на митниці" - експерт». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

9

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути