Сьогодні у Львові запалили свічки в пам'ять про діяча ОУН, полковника УПА Олекси Гасина. Акцію організувала молодіжна організація "Граніт".
О 18:00 на перехресті вулиць Коперника та Стефаника зібралося близько 20 людей зі смолоскипом та державним прапором.
"Ми не ставили собі завданням провести пафосну акцію, - сказав Андрій Мочурад, голова "Граніту". – Наше завдання - просто пом'янути одного з великих синів України, про якого дуже мало відомо".
Активісти запалили під пам'ятною дошкою кілька лампадок і розповіли перехожим коротку історію життя Гасина.
"У 1949 році в цей день на цьому перехресті загинула не просто людина, а очільник Української повстанської армії, - говорив Мочурад. – Він приїхав на підпільну квартиру, щоб побачити своїх дітей, але на вході у під'їзд помітив МГБістів. Розвернувся й спробував утекти. Чекісти відкрили вогонь. Його поранили. Гасин спробував заскочити у трамвай, але звідти його виштовхнув міліціонер. Коли Олекса зрозумів, що він не зможе втекти, то останню кулю пустив собі у скроню. Він загинув так, як і належало кожному члену ОУН. А своє життя він провів, як справжній націоналіст – він максимально вдосконалював себе у своїй справі. І так повинні робити усі, хто називає себе націоналістами. Націоналіст – це кращий у своїй справі, на кого рівняються інші".
Довідка:
Оле?кса Га?син, псевдоніми — "Лицар", "Дор", "Чорнота". Народився 8 липня 1907 року у селі Конюхів, нині Стрийського району Львівської області. Ще у школі він потоваришував із Степаном Бандерою. До ОУН вступив у 1930 році. Він закінчив польську школу підхорунжих (військове училище) зі званням чотового-підхорунжого. Відсидів у в'язниці. Разом з Коновальцем написав "Військовий підручник". З початку 1944 р. Гасин очолив Групу УПА "Захід". 6 червня 1948 р. Гасину було присвоєно звання полковника УПА. У 1945–1948 pp. він брав активну участь в організаційних нарадах лідерів підпілля в Їловському й Рогатинському лісах, де були вироблені засади стратегії і тактики руху опору в післявоєнний період.
Органи держбезпеки, які вели масштабну операцію "Омут", що ставила за мету виявлення Крайового проводу "Карпати — Захід" і Львівського обласного проводу, поступово наближалися до "Лицаря", на якого ще 27 січня 1945 р. Управління (контррозвідка) НКДБ УРСР завело справу-формуляр. З 15 грудня 1948 до березня 1949 р. було ліквідовано 15 зв'язкових і утримувачів бункерів зв'язку Центрального Проводу ОУН. У січні 1949-го ліквідовано й лінію зв'язку між Центральним Проводом і "Лицарем", який з 5 січня і до своєї загибелі перебував у Львові. Саме у Львові під час оперативно-розшукових заходів чекісти вийшли на доньку священика с. Конюхів Б., яка мешкала на вул. Богуславській, 14. Та змушена була зізнатися, що переховує дітей "Лицаря", який намагається їх відвідувати, і черговий раз прийде 31 січня.
Коментарі
10