Збирати свідчення у колишніх політичних в"язнів і репресованих розпочали у Львові. Роботи проводять працівники новоствореного музею "Тюрма на Лонцького". У міському транспорті розклеїли прохання зголошуватися постраждалих від репресій з контактами музею.
- Вже записали на відео більше двадцяти годин спогадів, зокрема свідчення Любомира Полюги – колишнього охоронця головнокомандувача УПА Романа Шухевича, - розповідає директор музею Тарас Чолій. - Більшості репресованих вже за вісімдесят, але вони ще мають здоровий розум. Найбільший розмах репресій припав на сорокові – п"ятдесяті роки. Хоча нещодавно до нас зголосився чоловік, якого арештували у грудні 1978 року.
Зібрані дані демонструватимуть показувати на плазмових екранах у музеї. Розташується він у приміщенні колишньої тюрми на вул. Лонцького (тепер Брюллова). Музей облаштують за кошти міської ради.
- Схожі музеї пам"яті є у багатьох країнах, - каже Тарас. - Із зібраних відеоматеріалів змонтуємо навчальні фільми.
Голова товариства політв"язнів 74-річний Петро Франко каже, що у радянські часи за політичними мотивами було арештовано 67 тисяч мешканців Львівської області.
- Зараз їх залишилося менше трьох тисяч, - каже він. - Утримували всіх у нелюдських умовах. Мене арештували, коли я йшов по вулиці. Вісім місяців спав на бетонній долівці, крім руки під головою нічого не мав.
Коментарі