Презентація фотовиставки "Борть. Життя. Полісся" відбулася 10 жовтня в Національному музеї архітектури і побуту. Присвячена бортництву.
Уперше в Україні в одному місці для показу зібрали документи з архівів та знімки, зроблені під час науково-дослідницьких експедицій до місць сучасного побутування бортництва на Київщині, Рівненщині та Житомирщині. Запустити фотопроєкт організатори змогли у співпраці із Державною архівною службою, Центральним державним архівом вищих органів влади України, Центральними держархівом кіно- і фотодокументів ім. Пшеничного та Державним архівом Київщини за підтримки архівів Рівненської і Житомирської областей.
Серед представлених документів є грамота, за якою полковник Василь Підгорецький передає в оренду борті в Києві — на землі церкви Василя Кесарійського. Також показано фото з експедиційного щоденника відомої етнологині Наталі Заглади. Було зроблене під час її експедиції 1936 року до Чорнобильського і Димерського районів. Мається і світлина пасіки з колодних вуликів, яку під час Другої світової війни вивезли з України в Німеччину, а потім повернули.
Виставка пройшла в рамках Національного проєкту: "Бортництво Полісся: архаїчна традиція в сучасному вимірі", який ініціював Вишгородський історико-культурний заповідник. Підтримується українським культурним фондом.
"Цей проект є вдалим симбіозом міжсекторального, музейно-архівного співробітництва. На світлинах зображено унікальні артефакти — від минувшини до сьогодення. Уперше ці фотоматеріали презентовано в широкому форматі. Завдяки співпраці з архівами вдалося дослідити еволюцію бортництва та зібрати про це велику кількість світлин", - розповіла директор Вишгородського історико-культурного заповідника Влада Литовченко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Київщині відшукали власників давнього промислу
Проєкт іде в унісон зі стратегією розвитку архівної справи, заявив голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов.
"Після його завершення візьмемо всю аудіовізуальну частину на державне зберігання. Варто подумати і про створення архівної колекції зі світлин про бортництво. Аби через 10, 50 чи 100 років дослідники могли швидко знайти потрібні матеріали", - сказав Хромов.
Про готовність узяти документи на зберігання заявили й у Державному архіві Київщини.
"Цей проєкт реалізувано не лише завдяки фахівцям, науковцям і менеджерам. Насамперед, завдяки вкладеній у нього душі Влади Литовченко. Вона працювала над ним цілодобово, сім днів на тиждень. Будемо раді створити окремий фонд для зберігання цих матеріалів", - заявила директор Держархіву Київської області Соф'я Каменєва.
Фінальним акордом проєкту стане створення Віртуального музею бортництва з віртуальними філіями, до якого увійдуть оцифровані матеріали, представлені на фотовиставці.
Бортництво – це лісова форма пасічництва. Для добування меду бортники спершу утримували бджіл у природних або штучних дуплах дерев, пізніше – у спеціально виготовлених колодних вуликах, які підвішували до лісових дерев або розташовували в садибах.
Коментарі