Сьогодні, 1 лютого, Сенат Польщі ухвалив без поправок закон про Інститут національної пам'яті Польщі. Документ передбачає кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків.
Як повідомляє "Укрінформ", "за" проголосували 57 сенаторів, в основному правлячої партії "Право і Справедливість" (PiS), проти - 23 сенатори опозиційних сил, а двоє сенаторів утрималися.
Законопроект складається з двох частин. Згідно з першою, до відповідальності притягатимуться усі, хто заперечує, підтримує або пропагує злочинні, на думку поляків, дії ОУН та УПА. Закон стосується визначення злочинів українських націоналістів та українських організацій, що співпрацювали з Третім рейхом. У другій групі змін йдеться про кримінальну відповідальність осіб, які очорнюють роль Польщі в Другій світовій війні.
Відповідно до цього документа покарання у вигляді штрафу або позбавлення волі на строк до 3 років загрожує за вживання виразу "польські табори смерті" та інші висловлювання, які можуть бути інтерпретовані як спроба виставити поляків співучасниками злочинів Третього Райху, включно з геноцидом європейського єврейства. Таке ж покарання законом вводиться за пропаганду "бандерівської" ідеології і заперечення Волинської трагедії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В'ятрович: за підтримку ОУН Польща може засудити до трьох років тюрми
Учора в Сенаті спочатку в комісіях, а потім на засіданні Верхньої палати парламенту велася бурхлива дискусія щодо того, яким буде зміст цього закону. Оскільки депутати опозиції вважають, що проект документа є невдалим і його потрібно змінити. Адже він запроваджує цензуру в Польщі на ведення дискусій у питанні провини поляків за злочини під час Другої світової війни та погіршує відносини з іншими країнами, зокрема Ізраїлем та Сполученими Штатами Америки.
Тоді як провладні депутати наполягали, що законопроект потрібно ухвалити із запропонованими поправками. Для того, щоб уникнути ситуацій, коли Польщу і польський народ безпідставно звинувачуватимуть у злочинах проти євреїв у роки війни.
Наступним кроком в прийнятті закону буде його підписання президентом Польщі Анджеєм Дудою.
Міністерство закордонних справ України заявило, що глибоко стурбоване фактом ухвалення Сеймом Польщі цього закону.
"Хотіли б нагадати авторам проекту цього законодавчого акта, що українці, як і поляки, зазнали надзвичайно великих страждань від тоталітарних режимів у роки Другої світової війни, а також самовіддано боролися за свободу своєї Батьківщини. У цьому контексті надзвичайну стурбованість викликає намір зобразити українців виключно як "злочинних націоналістів" та "колаборантів Третього рейху", - йдеться у заяві МЗС.
Новий польський закон також став причиною кризи у відносинах Польщі та Ізраїлю. Останній розглядає цю норму як можливість ввести покарання за свідчення жертв Голокосту.
Раніше голова правління Національного банку Польщі Адам Глапінський заявив, що робоча сила з України необхідна для збереження економічного зростання Польщі. "Одним з найважливіших питань є те, чи спроможна Польща створити достатньо умов для залучення робочої сили із сусідніх України та Білорусі. Дефіцит кваліфікованих кадрів країна відчула особливо гостро протягом останніх років.
Коментарі
2