Полярники з української антарктичної станції "Академік Вернадський" цього тижня зареєстрували температурний рекорд +12,7°С.
Це на 1 градус вище рекордного рівня 1985 року, повідомляє Національний антарктичний науковий центр у Facebook.
"Аномальні температури були відзначені й на інших антарктичних станціях на острові Кінг Джордж, який розташований північніше "Вернадського". Такі рекорди насторожують, адже вони є одним зі свідчень зміни клімату", - зазначив метеоролог Олександр Надточій.
Науковці пов'язують різке потепління з явищем "атмосферної ріки", посиленим ефектом "гірського фену".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Австралії зафіксували аномальну спеку понад +50°С
Атмосферна ріка - це вузька смуга з високою концентрацією атмосферної вологи, яка швидко перенесла теплі маси повітря та вологи з тропіків в Антарктиду. А ефект "гірського фену" - це сильний теплий вітер з гір.
На станції зафіксували температурний рекорд за досить високої сили вітру - 27,9 м/c. Причиною розвитку цього ефекту є утворення опадів над горами, від чого повітря втрачає вологу і нагрівається.
Оскільки внаслідок посилення глобального потепління очікується збільшення кількості опадів в полярних районах, то й інтенсивність фенів надалі посилюватиметься.
Всесвітня метеорологічна організація торік визнала новим температурним рекордом Арктики температуру повітря +38°C.
Температуру, яка більше є характерною для Середземного моря, ніж для Арктики, зафіксували в російському місті Верхоянськ 20 червня 2020-го. Її виміряли на метеорологічній станції спостереження під час надзвичайної та тривалої сибірської спеки.
Коментарі