Ексклюзиви
четвер, 16 квітня 2009 10:57

Українців можуть примусити й далі споживати продукцію з ГМО

Українців можуть примусити й далі споживати продукцію з ГМО
Порядок маркування ГМО-продукції може не набути чинності з 1 травня цього року.

Про це повідомила в розмові з журналістами перший заступник голови Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

За її словами, в листопаді 2008 року в Україні був прийнятий державний стандарт, відповідно до якого всі продукти харчування, що містять генетично модифіковані організми (ГМО), повинні маркуватися. Цей державний стандарт може набути чинності лише після затвердження постановою Кабінету міністрів порядку маркування.

"Цей порядок маркування може бути затверджений Кабміном лише за однієї умови – коли всі відповідальні установи і відомства його завізують. На сьогодні лише Міністерство юстиції України не завізувало його і відмовляється підтримати цей порядок маркування", – повідомила Тимочко. При цьому вона додала, що постанова Кабміну, котра йде на узгодження, збирає 32 візи, тобто, 31 установа вже підтримало його.

За словами Тимочко, причиною непідписання Мінюстом цього порядку може бути, зокрема, лобіювання інтересів транснаціональних корпорацій, оскільки, на думку експерта, сьогодні немає жодної законної підстави для того, щоб Мінюст цей документ не завізував.

"У Законі "Про дитяче харчування" йдеться про те, що продукти дитячого харчування не можуть містити генетично модифіковані організми. У Законі "Про захист прав споживачів" йдеться про обов"язкове маркування продуктів дитячого харчування. І вже вийшов указ Президента, який затвердив рішення РНБО, де чітко сказано про маркування продуктів харчування, що містять ГМО. На сьогодні немає ніяких підстав, через які Мінюст міг би відмовитися візувати постанову про затвердження порядку маркування", – сказала Тимочко.

Вона також повідомила, що Всеукраїнська екологічна ліга проводитиме роботу для швидшого підписання порядку маркування продукції.

Крім того, за словами Тимочко, зараз в Адміністративному кодексі не передбачена відповідальність за порушення щодо ГМО. Ліга має намір внести зміни до Адміністративного кодексу, якими буде передбачена відповідальність за порушення порядку маркування продуктів харчування на предмет вмісту в них ГМО. Проте яким має бути розмір штрафу за ці порушення, вона не повідомила.

Тимочко додала, що вже доведено негативний вплив продуктів, що містять ГМО, на організм людини. "Це серйозні ризики – від алергій і т.д., і зрештою це може вплинути на наступні покоління через репродуктивну функцію. Дослідження на тваринах це підтверджують", – повідомила вона.

Суть генетичної модифікації рослин полягає в перенесенні чужорідного за походженням генетичного матеріалу в клітини носія, що модифікується. Таким чином, рослина набуває потрібних властивостей. Як правило переносять 2-3 гени: цільовий (наприклад, додає стійкості перед комахами), селективний (додає стійкості перед певними речовинами) і іноді - репортерний, що дозволяє лабораторно визначити трансформовану клітину.

У 1983 р. учені, досліджуючи ґрунтову бактерію, яка створює нарости на стовбурах дерев виявили, що вона переносить фрагмент власної ДНК в ядро рослинної клітини, де він вбудовується в хромосому і розпізнається як свій. З того відкриття і почалася історія генної інженерії рослин.

За матеріалами: УНІАН, Фокус.

Зараз ви читаєте новину «Українців можуть примусити й далі споживати продукцію з ГМО». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути