Ексклюзиви
Неділя, 12 грудня 2010 16:26

У Чорному морі залишилось лише три види риб

У Чорному морі залишилось лише три види риб

Через погіршення екологічної системи Чорного моря значно скорочується популяція цінних сортів риби, заявив заступник директора Інституту біології південних морів (ІнБПМ) з наукової роботи, доктор біологічних наук Юрій Токарев.

"Ось до чого ми дійшли: тюлька, шпрот, хамса. Раніше були осетри, камбали, луфаря, кефалі. Це була основна риба. Скумбрії чорноморської немає. Хамса і шпрот складають вже 90% запасів всієї риби, яка водиться в Чорному морі. Причина - перелов і варварське ставлення людини", - повідомив журналістам у Севастополі Токарєв, посилаючись на результати недавньої експедиції, проведеної науковцями ІНБПМ в Чорному морі з вивчення екосистеми.

За його словами, "донними тралами по-варварськи скаламучується і нищиться все, що є на дні, де мешкають донні види риб, та ж сама камбала, якій ніде нереститися, знищується її місце проживання".

За останні 25 років, за словами еколога, вчені інституту вперше зробили комплексну зйомку всього шельфу від північно-західної частини Чорного моря до Керченської протоки.

"У північно-західній частині було оцінено стан філофорного поля Зернова - ділянки густо вкриті червоною водорістю філофора. Це було постійне проживання філофори, вона була висотою до 70 сантиметрів на величезній площі близько 10 тисяч гектарів, але тепер стала гинути", - сказав Токарєв .

За словами доктора біологічних наук, з 2008 року філофорне поле Зернова оголошено державним заповідником.

"Але тепер можна сказати, що ми запізнилися років на 10-15 з прийняттям цього рішення. Треба було відразу, на початку 90-х років бити на сполох і зробити цей крок", - констатував він.

"У філофорі мешкали ракоподібні, певні види риб. Якщо цього немає, то немає і цих популяцій дуже важливих спільнот. Мало того, ми звернули увагу, як погано стала себе почувати там мідія й інші молюски", - доповнив учений.

Причина такої ситуації, як вважає представник ІНБПМ, полягає в тому, що в цій частині Чорного моря стали активно добуватися газ і нафту, різко зросли вантажні потоки водного транспорту. В даний час там при глибинах 20-22 метра ходять судна з 70-80-100 тисяч тонн водотоннажності, гвинти яких скаламучують всі донні осади, і течією це розноситься на досить велику відстань.

"У результаті прозорість води різко зменшилася, сонячна радіація стала проходити набагато гірше, і філофора стала гинути", - повідомив Ю. Токарєв.

Дослідження вчених, за даними заступника директора інституту, також показали загальне погіршення екосистеми, особливо в прибережній частині, де "масові стоки, випуски неочищених вод, стоять два флоти, де найбільш інтенсивний рух суден; все це протоки і прибережна частина".

"Уздовж усього ПБК ми лише в одному місці, в Керченській протоці, виявили лише один примірник живої мулової мідії. Те, що ми побачили на дні за допомогою зйомок, нагадує швидше місячну поверхню. Це глибини близько 20-30 метрів. Раніше там спостерігалася якась рослинність, молюски", - здивувався Токарєв.

Тому, на його думку, в державі має бути єдине законодавство, єдиний ланцюг біологічних станцій і єдина схема моніторингу, постійного відстеження ситуації для подальшого реагування.

"З одного боку добре, що на узбережжі Чорного моря будується багато нових готелів, кемпінгів, але з іншого боку, необхідно терміново вирішувати проблему очисних споруд", - уклав Токарєв.

Інтерфакс-Україна

Зараз ви читаєте новину «У Чорному морі залишилось лише три види риб». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

28

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 55362
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути