Теперішній підхід до виплати стипендій застарілий. Якщо його замінтити, можна покращити рівень вищої освіти в Україні, вважають у дослідницькому центрі CEDOS. Його предстваники у Київській школі економіки, що на вул. Дмитрівській, презентували модель державного фінансування вузів за результатами діяльності.
"На стипендії йде третина всіх видатків на освіту. У міжнародній статистиці стипендії не є витратами на освіту, це соціальні видатки. Перше, що потрібно зробити, це вивести усі стипендії в окремий фонд. Друге - змінити державні видатки", - говорить Gazeta.ua Єгор Стадний, виконавчий директор CEDOS.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Держава має фінансувати не лише університети, а й училища - експерт
За даними МОН, 31,7% бюджету на освіту йде на забезпечення соціальних стипендій студента. У 2015 році, ця сума становила 3 515 млн грн.
На думку Єгора Стадного, варто виокремити соціальні стипендії від академічних. Отримання коштів має стимулювати до безкоштовного навчання найкращих студентів.
"Пропонуємо перейти на соціальні стипендії, враховуючи показники рівня доходів у здобувача освіти чи того, хто його забезпечує. Також варто дивитись на параметри, де він проживає. Це звичайно не сподобається студентам, але те, що вони отримують стипендії, витягуючи на середній бал чотири, є неперавильно", - каже він.
Коментарі
1