"Незалежно від того, хочуть цього чи ні Бєлград і Москва, Косово незабаром стане незалежним, і цю політичну реальність повинні вітати Вашингтон, Лондон та інші європейські столиці", - заявили Гардінер і Макнамара в аналітичній записці, поширеній у Вашингтоні.
На їхню думку, "новій державі Європи знадобиться кілька років для того, щоб трансформуватися в успішну, самокеровану націю, яка буде вільна від міжнародної опіки, але протягом цього періоду часу Захід повинен буде забезпечувати суверенітет і безпеку Косова".
"НАТО повинно тримати там сильний контингент, готовий відбити будь-яку спробу загрожувати віднайденій свободі цієї країни (Косово), а також гарантувати адекватний захист для сербської меншини", - зазначають експерти.
При цьому вони підкреслюють, що країни Заходу повинні зайняти жорстку позицію щодо спроб Сербії і Росії перешкодити незалежності Косова.
"Західні держави повинні протистояти будь-яким погрозам, витікаючим з Бєлграда і Москви, і підтримати повне членство для Косова в ООН як суверенної держави", - вважають експерти "Фонду спадщини".
Уряд сербської автономії, населення якої складається в основному з етнічних албанців, за підтримки США, Великобританії та більшості інших країн Євросоюзу добивається статусу незалежної держави впродовж кількох років.
Переговори зі статусу краю між Бєлградом і Пріштіною за так званим "планом Ахтісаарі", що передбачає додання Косову статусу незалежної держави під міжнародним контролем, фактично провалилися в 2007 році. Сторони не знайшли взаєморозуміння з жодного з ключових питань.
На екстреному засіданні РБ ООН, яке відбулося в четвер, прихильники незалежності Косова опинилися в меншині. На засіданні РБ ООН, скликаному Сербією і Росією, яке тривало більше трьох годин за зачиненими дверима, лише п"ять держав (США і Європейського Союзу) з 15 членів СБ висловилися на підтримку визнання плану Марті Ахтісаарі, який наділяє сербський край статусом незалежності за етнічним принципом.
Росія виступає проти одностороннього проголошення незалежності Косова, що, на її думку, є прямим порушенням міжнародних домовленостей, закріплених резолюцією 1244 РБ ООН головним чином в тій частині, яка містить тезу про дотримання територіальної цілісності Сербії.
Сербія заявила, що не допустить одностороннього проголошення незалежності Косова і знизить рівень відносин з тими державами, які її визнають, повідомляє РИА "Новости".
Коментарі