Як вберегти себе та рідних від примусової експлуатації? І чому у 21 столітті ми все ще говоримо про рабство? На ці та низку інших запитань відповіли учасники онлайн обговорення глобальної проблеми торгівлі людьми. Обговорення було проведено за ініціативи освітнього проєкту STEM is FEM
"Торгівля людьми? Ні, мене це точно не зачепить". Саме такої думки дотримуються 56% українців. Проте експерти застерігають від надмірної легковажності. Попри те, що середній вік жертви цієї індустрії складає 27 років, потрапити на гачок зловмисників може абсолютно кожен.
"Здійснюючи превентивну роботу, ми завжди підкреслюємо, що профайл постраждалих дуже різний. Немає єдиного портрету жертви. Нею може стати будь-хто", — ділиться досвідом учасниця вебінару, співробітниця Агентства ООН з питань міграції Анна Чернявська.
Загалом, від торгівлі людьми щорічно потерпає близько 800 тисяч осіб. Самі ж работоргівці на своїх жертвах заробляють неабиякі статки. Лише за один рік нелегальний бізнес приносить дохід на суму $140 мільярдів.
Не обійшли увагою експерти і українську статистику. За офіційними даними в Україні з 1991 року від торгівлі людьми постраждало 18 000 осіб. Проте реальна кількість в рази більша, переконана Анна Чернявська.
"Минулого року в Україні було відкрито 87 проваджень, пов'язаних із торгівлею людьми. Проте всього 29 підозрюваних отримали офіційне обвинувачення, з них до в'язниці потрапили лише п'ятеро, — підкреслює ще одна спікерка вебінару, адвокатка з прав людини Меган Вудрафф. Та додає, — На щастя, в Україні діють численні неурядові організації, що спеціалізуються на боротьбі із торгівлею людьми. За даними лише однієї такої організації впродовж минулого року 1700 людей звернулися до неї по допомогу та отримали її. Арифметика доволі проста. Розслідувань, котрі здійснила поліція, мало бути як мінімум 1700. Аж ніяк не 87".
Серед причин незаконної експлуатації українців експертка виокремлює недостатній рівень життя населення та корумпованість правоохоронців.
В свою чергу Вікторія Карпа, членкиня Освітнього центру з прав людини у Львові, вважає, що проблема торгівлі людьми тісно пов'язана із сексуальною освітою молоді, зокрема мова йде про тему харасменту.
"Знання допомагають попередити чи ідентифікувати правопорушення. Як наслідок — зменшення масштабів того ж сексуального рабства", — каже Вікторія.
Із тим, що поширення знань — це один з інструментів подолання глобальних викликів переконаний і організатор вебінару "Як не потрапити у рабство у 21 столітті?", засновник IT компанії Roosh Сергій Токарєв.
"Боротися з усіма формами несправедливості важливо. За останніми даними, близько 75% вербування відбувається через особистий контакт та знайомих людей, тобто насправді ніхто не застрахован від такої долі. Тож, я вважаю, що дуже важливо, що STEM is FEM піднімає дискусію щодо того, як вберегтися від работоргівлі", — вважає Токарєв.
Нагадаємо, STEM is FEM — це благодійний проєкт, що популяризує STEM-освіту серед українських дівчат. Ініціатива об'єднує однодумців та створює спільноту, де учасниці підтримують одна одну, діляться ідеями та розвиваються.
Коментарі