Організація Об"єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) на своїй сесії в Бразилії мало не внесла до чорного списку Національний заповідник Софія Київська та Києво-Печерську лавру, які нині перебувають в її списку всесвітньої спадщини, а питання про розширення київського об"єкта Андріївською та Кирилівською церквами навіть не вносилося на порядок денний.
Причиною, по якій заповідник Софія Київська планували внести в "чорний список", було будівництво, що ведеться в заповідній зоні, і безвідповідальність київських чиновників.
Софію Київську та Києво-Печерську Лавру на сесії ЮНЕСКО розглядали єдиним комплексом і попередні відгуки експертів були настільки негативними, що спочатку в так званий "чорний список" ці об"єкти хотіли внести навіть без обговорення. Проте українська делегація змогла довести, що ситуацію можливо виправити. Пообіцяли нарешті затвердити єдині правила забудови буферних зон і історичного центру столиці.
Найбільшого розголосу отримали забудови на вулиці Гончара і Пейзажної алеї. Після того, як захисники міста влаштовували масові акції протесту і навіть кидалися під екскаватори, будівництво було тимчасово зупинено, однак недавно забудовники знову нагадали про себе, повідомляє телеканал.
У громадських організаціях по захисту Києва підрахували, що таких проблемних забудов у буферній зоні Софійського собору як мінімум два десятки.
Офіційна резолюція ЮНЕСКО щодо національного заповідника Софія Київська буде готова протягом найближчих двох днів, однак на сьогодні ЮНЕСКО ухвалила рішення відстежувати ситуацію з діями забудовників у буферній зоні заповідника і не ухвалювати ніяких рішень протягом найближчих півроку - до лютого наступного року.
"Софія Київська не в чорному списку. Комітет вирішив дослідити це питання через боязнь порушення консервації (архітектурних пам"ятників в Києві). Домовилися, що буде подальше спостереження за ситуацією", - повідомила по телефону телеканалу голова Бюро публічної інформації ЮНЕСКО Сьюзан Вільямс.
Як раніше повідомлялося, 6 липня нинішнього року ЮНЕСКО оприлюднила прес-анонс 34-й сесії Комітету всесвітньої спадщини, що відбулася з 25 липня по 3 серпня в Бразиліа (Бразилія), в якому повідомлялося, що в ході сесії будуть розглянуті кандидатури Кирилівської та Андріївської церков у Києві для внесення до списку всесвітньої спадщини: пропонувалося вже у внесений у нього об"єкт Київ: Софійський собор і пов"язані з ним монастирські будівлі, Києво-Печерська лавра включити ці 2 храми.
4 липня Комерсант-Україна повідомив, що ЮНЕСКО відмовилося включити до списку всесвітньої культурної спадщини Андріївську церкву та церкву Святих Кирила і Афанасія Олександрійських в Києві.
Коментарі