День слов"янської писемності та культури відзначається щорічно в багатьох країнах світу, в т.ч. Україні, Росії, Болгарії, 24 травня - в день Святих рівноапостольного Кирила і Мефодія, які принесли на слов"янську землю писемність і залучили слов"янські народи до світової цивілізації, світової культури.
В Україні свято встановлене Указом Президента на підтримку ініціативи органів державної влади, Національної академії наук України, громадських і релігійних організацій, а також з урахуванням історичного і просвітницького значення спадщини слов"янських першовчителів в національній культурі.
Святкування пам"яті святих братів ще в старі часи мало місце у всіх слов"янських народів, але потім, під впливом різних історичних і політичних обставин, було забуте. На початку XIX століття, разом з відродженням слов"янських народностей, відродилася і пам"ять про слов"янських першовчителів. 1863 року в Росії було прийнято ухвалу святкувати пам"ять Святих Кирила і Мефодія 11 травня (24 травня за новим стилем).
З довідки Російської православної церкви (Московського Патріархату): "Ідея відновлення загальнонаціонального, громадського святкування пам"яті Святих Кирила і Мефодія і Днів слов"янської писемності і культури в Росії народилася в 1985 році, коли слов"янські народи разом зі світовою громадськістю відзначали 1100-річчя з дня кончини святителя Мефодія, архієпископа Моравського і Паннонського. Праці цих великих просвітителів стали загальним надбанням всіх слов"ян, поклали основу їх етичному і розумовому розвитку. Така велика заслуга братів Кирила і Мефодія в історії освіти і підняття загальної культури слов"янських народів.
Рік за роком наші культури збагачували і доповнювали один одного, до мовної спільності слов"янських народів приєдналися духовна і культурна спільність, що дала світу видатних учених, діячів літератури і мистецтва. 1986 року в Мурманську пройшло перше свято, воно називалося "Свято писемності".
За матеріалом ЛIГАБiзнесIнформ
Коментарі