На Яворівському полігоні Львівщини другий тиждень тривають військові міжнародні навчання "Репід Трейдент", які організовують американська та українська сторони. Навчання проводяться із 2006 року. "Репід Трейдент" у перекладі означає "Швидкий Тризуб".
У навчаннях, які триватимуть до 6 серпня, беруть участь військові підрозділи із 13 країн світу: України, США, Великої Британії, Канади, Республіки Білорусь, Естонії, Грузії, Латвії, Литви, Молдови, Республіки Польща, Сербії та Словенії.
- Російська сторона не прийняла запрошення України долучитися до навчань, - розповів американець Кевін Волк, підполковник у відставці, співорганізатор навчань з американської сторони. - Причин відмови не пояснили. Про це слід питати російського президента. Сподіваємося, Росія прийме запрошення наступного року. Цього року уперше до нас приєдналися Латвія, Естонія, Литва, Канада, Білорусь.
Хто оплачує навчання, і у скільки вони обійшлися?
- Витрати бере на себе американська сторона. Навчання обійдуться у $3 мільйони. Проте не можна сказати, що тільки Сполучені Штати несуть витрати. Адже наша країна сьогодні теж переживає скруту. Кожній країні ці навчання щось коштуватимуть. Але Сполучені Штати заповнюють ті витрати, які виникають у спільних потребах. Ми від цих навчань отримуємо велику користь. Адже обмінюємося досвідом. Американські солдати, наприклад, їздять на українській військовій техніці. Навчання цього року передбачають десантно-повітряну операцію із здійсненням повітряних стрибків з парашутом з різних типів літаків – українських "Іл-76" та американських "Si-130 Геркулес". Військові вивчають методики супроводу гуманітарних вантажів, виконання пошукових завдань, взаємосумісність підрозділів різних країн. У кінці навчань сюди прибудуть експерти НАТО і будуть оцінювати роботу підрозділів. Українцям ми привезли 400 комплектів лазерної системи "Маілс". І солдати усіх країн-учасників зможуть навчитися в українців її використовувати.
Що це за система?
- При використанні цієї системи не потрібні мішеневі поля, спеціальні ділянки місцевості. Колись солдати могли стріляти тільки по мішенях. Зараз іде взаємна перестрілка між реальними протилежними сторонами без використання бойових припасів. За допомогою лазера командир бачить, скількох солдат убито, скількох поранено. Також слідкує, скількох убив і поранив кожен конкретний солдат. Уся ця інформація висвітлюється на пістолеті-комп'ютері. Він називається контрган. Можна навіть прослідкувати, хто здійснював постріл у мого солдата, який постріл пройшов мимо нього, скількох убив цей конкретний солдат, чи його ранило і куди. Тут зчитується, чи солдат на міну наступив. На кожному солдаті є харнес на поясі, з якого це все зчитується. Є датчики на кулеметі, шоломі. Один комплект коштує 28 тисяч гривень.
Чому стільки років американці обирають саме "Міжнародний центр миротворчості та безпеки" на Яворівщині?
- Я називаю його "Центром відмінної підготовки". Яворівський полігон оптимально підходить для таких навчань, тому що має вигідне географічне розташування. Сюди легко добиратися з усіх країн світу. Крім того, він знаходиться у самій країні, а не у віддалених регіонах континенту. Також добрий рельєф і клімат. Україна – дуже відкрита і дружня країна, тому є можливість сюди запросити велику кількість інших держав. Командування сухопутних військ США знаходиться у Європі, тому що ми можемо співпрацювати з усіма країнами-партнерами. Ми би не могли так тісно співпрацювати з партнерами, якби всі наші військові бази знаходилися в Техасі. Тому ми сюди плануємо повертатися і надалі.
Ви берете участь у таких навчаннях з 2006 року. Що найбільше вражає вас в Україні?
- Коли я вперше приїхав, мене вразило, яким гарним є місто Львів. Я багато подорожую, був у всіх столицях – від Лондона до Москви. Але завжди усім рекомендую відвідати Львів. Подобається і архітектура, і літо у Львові, і люди. Дуже відчувається місцева етнічність. Коли я цього року поселявся в готель, мені запам'яталося, що мені не казали "Добрий день, містер Волк". А казали: "Ласкаво просимо додому", - посміхається.
А технічне оснащення Центру миротворчості вас влаштовує?
- У полі солдати всі однакові. Вони завжди в польових умовах звикли перебувати, тому різниці немає, чи це український полігон, чи американський. Ви ніколи не побачите американців, які би виконували місії самі. Ми тут не змагаємося, хто кращий. А намагаємося навчитися одні в одних. Тому ці навчання такі важливі. Ми вчимося разом і можемо потім іти на миротворчі місії разом. Навіть коли ми всі роз'їдемося, ми маємо зв'язки по всьому світу. Передзвонюємося, розсилаємо мейли.
Коментарі
9