Для кожного шостого опитаного жителя Росії образ України пов"язаний з її природно-географічним середовищем, яке викликає у респондентів виключно позитивні емоції.
Україна асоціюється з теплом, квітучими садами, каштанами, соняшниками і фруктами. Особливе місце займають курортні асоціації - море, засмага, спека, відпочинок. Урбаністичні образи більш ніж традиційні - мазанки, хутори, станиці і ярмарки.
У рубриці "наочний світ" росіяни ототожнюють Україну з салом та горілкою. Окрім цього, відносно часто називаються вареники, галушки та борщ.
Державно-політична символіка представлена, в основному, образами, пов"язаними з відокремленням України (колишня республіка, колишня частина великої країни, незалежність, самостійність), а також з подіями так званої Помаранчевої революції. Крім того, з назвою "Україна" виникає асоціація з НАТО, Євросоюзом і претензією на західний спосіб життя.
Серед емоційно-особових оцінок негативні думки помітно перевищують позитивні. Україна, на думку росіян - нещасна, обдурена непрофесійними політиками В цій державі панує плутанина, розлад, розбіжність і безлад. Країна користується сумнівною репутацією, погано відноситься до Росії, зрадила її, і тому дратує.
З вуст росіян звучить не мало звинувачень України в націоналізмі, продажності і зраді. Ці відповіді характерні для людей похилого віку.
Найбільш популярними політиками, судячи з кількості асоціацій, є Ющенко і Тимошенко. Окрім політиків громадяни Росії згадують Гоголя, Шевченка і Лесю Українку.
Так само, як і у росіян, для власних громадян Україна - батьківщина, рідний дім. Це говорить про позитивну спрямованість національної самосвідомості. Друге місце за кількістю відповідей займають негативні емоційно-особові асоціації. Україна асоціюється з бідністю, низьким рівнем життя, безвладдям, безправ"ям. Українці відзначають такі характеристики влади як обман, бандитизм і олігархію.
Знаковий символ України - Помаранчева революція - відсунувся на задній план. Це говорить про розчарування. Наочний світ сконцентрований в двох традиційних маркерах споживання - салі і горілці. Серед асоціацій відсутня продукція української промисловості, зате досить часто зустрічаються природно-географічні символи, які за своїм змістом співпадають з відповідями росіян.
У відповідях громадян Білорусі щодо асоціацій з Україно домінує природно-географічне середовище, пов"язане виключно з позитивними емоціями. Україна білорусів це відпочинок, курорт, море, пляж і т.д. Позитивні емоційно-особові асоціації включають образи родючості, квітучої природи, українських ярмарків. Разом з тим, оцінка діяльності української влади включає образи, безлад і бідність. Оцінка української держави в цілому співпадає з думкою росіян.
Образ України в сприйнятті білорусів досить політизується, помаранчева революція і її лідер для білорусів більш значиміший, чим для громадян самої України.
Дане опитування - це другий етап дослідження лабораторії етнічної соціології і психології Інституту комплексних соціальних досліджень під керівництвом професора Сікевича дослідження на тему "Росіяни, українці, білоруси: разом або нарізно?"
У Росії опитали 1064 осіб, в Україні 1200, в Білорусі 1225, пише Росбалт.
Коментарі