Президент країни-агресорки Росії Володимир Путін хоче втягнути білорусів у війну проти України, тому що армія РФ на межі використання всіх ресурсів. Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко не може чинити спротив, але боїться втратити владу через протести проти війни. Про це Gazeta.ua розказав дипломат, голова правління Фонду "Майдан закордонних справ" Олег Бєлоколос.
"Чинити спротив Путіну Лукашенко не готовий. На території Білорусі є російські військові. Будь-які різкі кроки можуть спричинити негативні наслідки для режиму Лукашенка. Тому про спротив не може йтися. Країна фактично утримується за рахунок субсидій з російського бюджету. Але рано чи пізно Росія буде змушена припинити це, бо там погіршуєтьсяситуація із фінансами", - каже дипломат.
"Є багато інформації, що Росія на межі використанні всіх своїх армійських ресурсів. Чисельність російської армії близько 900 тисяч. Десь 200 тисяч з них - люди, що реально воюють. Більшу частину своїх боєздатних підрозділів вони вже залучили. Росіяни буксують. Тому можливо хочуть білоруську армію", - говорить Бєлоколос.
Білоруси, яких намагаються мобілізувати, намагаються уникати війни, каже дипломат.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Зупинка для Путіна - це поразка" - чи продовжуватиме Росія напад
"Вони не хочуть брати участь у цій жорстокій війні. Розуміють, що як і російська зграя можуть вкрити себе ганьбою. Лукашенка повністю контролює режим Кремль. Але чи готові білоруси переходити у безпосередній військовий контакт із нашими ЗСУ - тут є питання", - додає Бєлоколос.
Путін вже давно схилив до війни Лукашенка, говорить дипломат.
"У листопаді минулого року затвердили спільну воєнну доктрину "Союзного государства". Там йдеться про те, що у військово-політичному плані Росія та Білорусь діятимуть спільно. Як це зараз і відбувається. Білорусь йшла до такого союзу давно - з 2014-го року зайняла ту позицію, яку займала Росія. Білоруський режим є союзником РФ", - наголошує Бєлоколос.
Він додає, що основна мета Лукашенка - збереження влади, а через вторгнення він може її втратити.
"Потрясіння не в його інтересах. Багато білорусів залишаються опозиційними до режиму Лукашенка після придушення протестів. Всі його зусилля зараз спрямовані, щоб "пропетляти". Чи готовий він пов'язати свою особисту долю із результатами війни - важко сказати. Але настрої серед білорусів він не може не враховувати", - каже Бєлоколос.
11 березня самопроголошений президент Республіки Білорусі Олександр Лукашенко полетів на переговори з президентом країни-агресора Російської Федерації Володимиром Путіним. Після переговорів російська армія бомбардувала територію Білорусі. Про підготовку провокації повідомив міністр оборони України Олексій Резніков.
1 березня Білорусь вступила у війну проти України. Її техніка незаконно перетнула український державний кордон. Європейський Союз розглядає самопроголошеного президента Білорусі Лукашенка як співагресора у війні РФ проти України.
Коментарі