Рішення, яке прийняв Константинополь - неофіційне. Треба чекати його імплементації.
Про це в коментарі для Gazeta.ua сказала релігієзнавець Людмила Филипович.
"Томос - це документ. Ми можемо його отримати після відповідного рішення Синоду. Цей бюрократичний процес може зайняти близько місяця. Процедура досить складна. Представник Вселенського патріарха Варфоломія офіційно говорить про остаточне рішення. Це дуже позитивний фактор. Це означає, що зараз каменем спотикання є не сама автокефалія, а час, коли рішення стане офіційним", - пояснює експерт.
Вона вважає, що держава має створювати всі умови, аби парафії переходили до нової Української помісної церкви.
"Питання Печерської лаври тут стає особливо гостро. За роки перебування під юрисдикцією Московського патріархату вона стала надійним оплотом "русского мира". Це можна зрозуміти, просто глянувши на те, яку літературу там продають у церковних крамничках. Перехід має бути безболісним. Для цього має змінитися не одне покоління монахів", - говорить Людмила Филипович.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Стамбулі обговорили питання автокефалії Української православної церкви
На її думку, українське суспільство по різному ставиться до автокефалії через те, що малообізнане у цьому питанні.
"Треба проводити просвітницьку роботу. Аби священники та віряни розуміли, що нам дає томос. Об'єднання всіх українських церков у лоні помісної церкви - тривалий процес. Він не може стимулюватися штучно. Держава може тільки створити законодавчі умови, аби полегшити перехід. У нас не буде громадянської війни. Але розкол в суспільстві існує. Ми подолаємо його з часом", - додає релігієзнавець.
Зустріч 31 серпня з керівником РПЦ Кирилом не вплинула на рішення Вселенського патріарха надати Україні томос про автокефалію.
Коментарі