пʼятниця, 23 січня 2009 08:32

Правозахисники судитимуться з МЗС і Ющенком через "Фаїну"

Правозахисники судитимуться з МЗС і Ющенком через "Фаїну"
Українські правозахисники звертатимуться до адміністративного суду з позовом відносно Міністерства закордонних справ та Президента України Віктора Ющенка щодо їх бездіяльності у визволенні з полону моряків судна "Фаїна".

Про це заявив правозахисник, керівник Інститут "Республіка" Володимир Чемерис.

За його словами, що четвертий місяць відповідальні українські посадовці "імітують якусь діяльність, а насправді не роблять нічого, щоб врятувати 17 моряків судна".

"Це світовий рекорд по бездіяльності влади у питанні захисту своїх же громадян", - сказав Чемерис. За його словами, українська влада вирішила просто забути про проблему "Фаїни" та закликає ЗМІ не згадувати публічно про проблему, щоб не "нашкодити переговорному процесу".

"Це світовий рекорд по бездіяльності влади"

Чемерис зауважив, що даний позов стане першим прецедентом у судовій практиці, коли громадяни власне позиваються до влади. "Якщо в українському суді не знайдеться відповіді, є можливість звернутися до Європейського суду з прав люди", - сказав він.

В свою чергу представник громадянського руху "Ми – Україна" Святослав Швецов повідомив, що родичі членів екіпажу судна "Фаїна", громадські діячі та незалежні журналісти поставили ультиматум владі щодо звільнення до 30 січня моряків судна. "У разі невиконання владою вимог громадськості розпочнуться масові акції протесту та непокори", - сказав він.

Крім того, за словами Швецова, ініціатори вимагають від Міністерства закордонних справ, Служби безпеки України, Уповноваженого ВР з прав людини до 30 січня 2009 року прозвітувати про свої дії за останні 4 місяці з метою звільнення "Фаїни"; організувати зв"язок родичів з членами екіпажу судна "Фаїна".

Зі свого боку мати одного з моряків Світлана Мгіладзе повідомила, що на даний час немає жодної інформації, в якому стані знаходяться моряки і чи взагалі вони живі. Вона пояснила, що останнє фото з судна "Фаїна" було продемонстровано родичам 9 листопада. "Після цього немає жодного підтвердження, що вони живі", - сказала вона. Крім того, за словами Мгіладзе, жодного разу родичам моряків не вдалося зв"язатися телефонним зв"язком з судном.

Визволення моряків є обов"язком судновласника

У той же час представник судновласника "Фаїни" Віктор Муренко зауважив, що державні органи влади жодної країни не мають вступати в переговори з піратами, і визволення моряків є обов"язком судновласника.

Він повідомив, що вчора зранку з піратами була погоджена сума викупу. "Тільки вчора сума викупу була піднята до тієї межі, яку хотіли пірати", - сказав він. Муренко при цьому відмовився назвати точну суму викупу. Переговори, за його словами, ускладнюються тим, що від піратів виступає не одна людина, а одразу декілька переговірників, які між собою узгоджують остаточну позицію. "Переговори йдуть дуже важко і не зупиняються ні на одну годину", - сказав він.

У той же час, наголосив Муренко, раніше була домовленість, що за "Фаїну" буде виплачено викуп в $1,7 млн. "Була така домовленість, підписана всіма сторонами піратів, всі переговірники дали письмову згоду, але коли почали обговорювати технічну сторону передачі грошей і вже було все готове для виїзду, в цей момент самі ж пірати відмовилися від власних слів. Те саме може бути і зараз", - додав представник судновласника.

Разом з тим Муренко висловив сподівання, що визволення моряків відбудеться вже найближчими днями. "Пірати створили комітет свій, щоб більшістю голосів змусити тих, хто не хоче погодитися з цією сумою, все ж таки погодитися і з усім покінчити. Якщо тільки це відбудеться, це питання двох днів", - сказав він.

У свою чергу в Міністерстві закордонних справ України відкидають обвинувачення у бездіяльності із звільнення заручників судна "Фаїна". Як підкреслив прес-секретар МЗС Василь Кирилич, відомство робить все від нього можливе для швидкого звільнення українських моряків з піратського полону. "У котрий раз хочемо завірити, що МЗС України, виходячи зі своєї компетенції, приймає всі необхідні заходи для вирішення питання про звільнення громадян", - сказав він.

Кирилич пояснив, що ці заходи не завжди помітні і видимі, проте є важливим елементом комплексного вирішення проблеми. "МЗС здійснив комплексний аналіз правових аспектів міжнародної співпраці в проведенні переговорів в аналогічних випадках", - відзначив він.

Крім того, за словами прес-секретаря, із самого початку зовнішньополітичне відомство інформувало громадськість і родичів членів екіпажа про розвиток ситуації на судні.

"Як свідчить міжнародна практика, у випадках захоплення суден піратами, державні структури не беруть безпосередню участь в переговорах із загарбниками", - підкреслив Кирилич.

Аналізуючи ситуацію з втручанням в переговорний процес третьої особи, Кирилич зазначив, що метою таких дій не є спроба вирішити проблему по суті. "Все зводиться до отримання дивідендів, до піару власної персони або навіть політичної партії", - сказав він, нагадавши, що механізм проведення переговорів передбачає переговори судновласника або компанії-менеджера з піратами безпосередньо або через посередницькі структури.

Кирилич також проінформував, що інформація з приводу істотного погіршення стану здоров"я заручників не відповідає дійсності. Він запевнив, що МЗС постійно підтримує контакт з родичами захоплених українських моряків, а також вирішується питання про надання колективного фото екіпажу.

"Проте головним є не те, хто, які і скільки заходів прийняв, а як можна швидше завершення епопеї поневіряння українських громадян. Важливим є також зробити неможливим повторення подібних ситуацій", - підсумував дипломат.

Нагадаємо, що в полоні у піратів уже четвертий місяць перебуває українське судно "Фаїна". Суховантаж, на борту якого знаходиться 33 українських танки Т-72, а також легкі зенітні установки, гранатомети і боєприпаси, у водах Сомалі 25 вересня захопили пірати. Вони одразу ж почали вимагати викуп, сума якого варіювалася від 35 до 5 млн доларів.

Заручники досі перебувають під вартою піратів, оскільки гроші за них ще не заплачено. Примітно, що раніше зброю пірати пообіцяли не повертати, а днями з"явилося повідомлення, що пірати готові звільнити і екіпаж, і вантаж "Фаїни" за 20 млн доларів. А 15 січня стало відомо що сомалійські пірати, які захопили суховантаж, відмовилися від послуг посередників при веденні переговорів щодо звільнення судна і розраховують домовитися безпосередньо з його власниками.

Недавно власник судна востаннє погодився збільшити суму пропонованого викупу, щоб задовольнити апетити піратів, повідомляє NEWSru.ua

Зараз ви читаєте новину «Правозахисники судитимуться з МЗС і Ющенком через "Фаїну"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути