Середа, 08 травня 2019 13:38

Пояснили, чому в Україні низький рівень якості життя

Пояснили, чому в Україні низький рівень якості життя
Людмила Черенько: "На вулицях стає більше дорогих авто. Але це не означає, що більшість людей стали краще жити". Фото з сайту fdlx.com

У рейтингу якості життя Україна потрапила до останньої десятки країн.

Україна опинилася на 62 місці. Усього 71 країна в списку. Про це йдеться у результатах дослідження сервісу Numbeo.

Сходинкою вище у рейтингу опинився Таїланд, нижче — Гонконг. У всіх 3 країнах індекс якості життя незначно перевищує 100 (в України, наприклад, 102,34). А ось у лідера списку Данії бал удвічі вищий - 198,57.

Дослідники окремо оцінювали купівельну спроможність країн, їхню безпеку, охорону здоров'я, вартість життя, доступність нерухомості, транспорт, забруднення й екологію. Найгірша ситуація з купівельною спроможністю (32,72 бали), вартістю життя (27,94) і транспортом (14,35).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна піднялася в рейтингу ''впливовості'' паспортів

У торішньому рейтингу Україна була на 72 місці, а 2017-го — на 59.

- Часто для складання рейтингів, де оцінюють багато країн, використовують застарілі дані, - каже Gazeta.ua Людмила Черенько, соціолог Інституту демографії та соціальних досліджень імені Михайла Птухи. - Бо повну інформацію за минулий рік матимемо тільки в серпні. Тобто зараз є потрібні дані лише за 2017-й. А якщо потрібна об'єктивна інформація для міжнародного рейтингу, можуть використовувати і за 2016-й.

Чому Україна має такий низький показник?

Війна знижує рівень безпеки України. Також досі відчутний вплив обвалу гривні 2014-2015-х. За іншими показниками все стабільно.

Із 2017-го ситуація з купівельною спроможністю почала покращуватися, хоча в рейтингу інші дані з вищесказаних причин.Так само і з транспортом. Низька оцінка може бути пов'язана з порівняльною характеристикою з іншими країнами. Це не перша проблема для нас. Людей більше турбують доступність послуг охорони здоров'я, купівельна спроможність та інші соціальні проблеми.

Як покращити позицію в рейтингу?

Не потрібно мірятися та доводити іншим, що ми кращі. Усе це - іграшки. Влада має займатися цим не для рейтингів. Тим паче, будь-яка статистична похибка може змінити позицію одразу на 10 місць.

Для будь-якої країни рейтинг має бути орієнтиром. Це просто цікаво порівняти. Можна побачити ще раз проблеми, які є. Хоча влада і так знає про них.

Що заважає швидше та помітніше робити кращим життя в Україні?

Рівень економіки не вирішує всі питання. Проте дуже багато від нього залежить. Коли зростають доходи, людям простіше забезпечувати себе всім необхідним та не сподіватися на державу.

Зараз маємо 2-3% зростання рівня економіки. Це замало. Але навіть якщо темпи прискоряться, цього найближчим часом буде недостатньо для бідних верств населення.

Коли зростають доходи, людям простіше забезпечувати себе всім необхідним та не сподіватися на державу.

Бачимо, що на вулицях стає більше дорогих авто. Але це не означає, що більшість людей стали краще жити. Проблема не лише в податковій системі, а й в тіньовій економіці. Це заважає робити розподіл грошей більш справедливим.

Війна призупиняє підвищення рівня життя?

Великі бюджетні кошти йдуть на утримання армії, озброєння. Це мінус для соціальних видатків, адже гроші могли піти на інші проблеми. Також значні території не розвиваються. Йдеться про ті, на яких триває війна або є така загроза. Внутрішній валовий продукт від цього стає меншим.

З історії знаємо, що під час війни активно розвивається промисловість, стає більше робочих місць. Поки зарано аналізувати, чи мала такі результати війна на Донбасі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Київ увійшов у ТОП-10 смарт-міст світу

Чи можна спрогнозувати, як ми житимемо за 5-10 років?

Із прагматично-оптимістичного погляду - краще. За роки незалежності нам завжди не вистачало тривалого покращення рівня життя. Якщо не внутрішні, то були зовнішні чинники, які призупиняли процес.

Якщо так буде надалі, то до 2025-го зможемо повернутися до рівня якості життя 2007-го

За останні 2-3 роки українська економіка почала рухатися вгору. Якщо так буде надалі, то до 2025-го зможемо повернутися до рівня якості життя 2007-го. Тоді він був найвищим за нашу історію.

2008-го Україну зачепила фінансова криза, показники стали гіршими. 2009-го стався повний обвал економіки, а 2010-2012-х - стагнація. Нова криза почалася 2013-го. Усі ці роки ми не рухалися вперед, бо перебували в кризових умовах. Хочеться вірити, що буде краще.

Україна опустилася на сходинку в індексі свободи ЗМІ у світі станом на 2019-й. Його оприлюднила міжнародна правозахисна організація "Репортери без кордонів".

Правозахисники вважають, що найбільшими викликами для свободи слова в Україні залишаються стеження чи перешкоджання роботі журналістів-розслідувачів із застосуванням насильства.

Зараз ви читаєте новину «Пояснили, чому в Україні низький рівень якості життя». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 38869
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути
Погода