Спікер верхньої палати польського парламенту Богдан Борусевич сподівається, що постанова Сенату, в якому трагічні події 1943 року на Волині названі "етнічною чисткою з ознаками геноциду", не погіршить польсько-українських відносин, повідомляє Радіо Свобода.
"Я проти ухвалення такого типу оціночних постанов, що стосуються історії. Особливо якщо мова йде про історію двох народів. Але свого часу Сенат прийняв постанову, якою засуджував операцію" Вісла ", під час якої відбулося виселення українців з південно-східної частини Польської Народної Республіки . Тому важко аргументувати цим аргументом. Разом з тим наближається 70-річчя цих подій на Волині, є кругла дата. Тому відразу можна поставити собі питання: "Чому ці постанови з кожним наступним десятиліттям все гостріші?". Та тому, що як з українського , так і з польської сторони все сильніше стає голос крайніх сил. Безсумнівно, що на ухвалення цієї постанови вплинуло відродження культу Бандери в Західній Україні, тобто керівника організації, відповідальної за ці вбивства. А відповідальна за ці вбивства конкретна організація - ОУН-УПА, а не українська держава, якої на той час не було, і не українці, які також рятували частину поляків. Частина поляків врятувалася завдяки допомозі українців ", - сказав він.
"Тим не менш, за даними дослідників, тоді загинуло від 60 до 100 тисяч поляків, причому це були жорстокі вбивства. Ці вбивства були результатом військового здичавіння, але також наслідком того, що українські організації прийняли фашистську ідеологію. Вплив нацистської Німеччини був очевидним. Ці вбивства мали ідеологічне підгрунтя. Ми не можемо погодитися з терміном "деполонізація", який я неодноразово бачив у західноукраїнських часописах ", - зазначив маршалок Сенату Польщі.
"Термін "етнічні чистки" - це перша половина 1990-х років, він пов'язаний з Югославією."Геноцид" - це термін з 1948 року. Загибель кількох десятків тисяч людей неможливо назвати звичайним убивством. Очевидно, що акції польського збройного підпілля в 1944 - 1945 роках проти українського населення на Люблінщині потрібно буде назвати тим же словом. Це неможливо пояснити звичайною помстою. Тому це також і польська проблема. Але ми у Польщі дискутуємо про ті польські репресивні акції, які почалися пізніше. Тим часом в Україні ця дискусія затрималася" , - зазначив він.
При цьому Борусевич підкреслив, що для України прийняття даного документа не матиме жодних правових наслідків.
"Незалежно від цих постанов Польща не звинувачує українську державу, якої тоді не було, не звинувачує українців, ми звинувачуємо конкретні організації, які це робили", - сказав він.
Нагадаємо, Сенат Польщі ухвалив заяву з приводу 70-річчя Волинської трагедії. На думку польських сенаторів, таке визначення Волинського злочину можна обгрунтувати тим, що події на Волині мали організований масовий характер і супроводжувалися жорстокістю.
Коментарі
27