понеділок, 25 червня 2018 08:21

Платна освіта дітям, іпотека, заощадження - хто в Україні належить до середнього класу

Автор: Експрес - онлайн
  Назвали головні критерії, хто з українців належить до середнього класу
Назвали головні критерії, хто з українців належить до середнього класу

Українців, яких умовно можна віднести до середнього класу, близько 25%.

Головних критеріїв оцінки три, як і в світі: матеріальний достаток, освіта і активна громадянська позиція, але з поправкою на наші реалії. Наш середній клас за своєю суттю відрізняється від такого на Заході, пише "Сегодня".

Є і допоміжні показники: наявність медстраховки, заощаджень в банку, можливість дати платну освіту дітям, отримати іпотечний або інший великий кредит в банку.

У підсумку за доходами до середнього класу віднесли тих, у кого рівень доходів за місяць становить не менше двох прожиткових мінімумів на людину (3400 грн), є освіта не нижче середньої спеціальної, є своя квартира або будинок, автомобіль економ-класу і можливість щорічного відпочинку в Україні або за кордоном.

Чоловіків серед них 51%, жінок - 49%, половина проживає в містах з населенням понад 100 тис. чол. І лише 22% - в сільській місцевості. Найбільше представників середнього класу - молоді люди віком 18-39 років, таких 55%. Серед людей старше 50 років і пенсіонерів їх всього 18%. При цьому двоє з трьох мають вищу освіту або навчаються у вузах.

Також були детально опитані респонденти, які заявили, що відносять себе до середнього класу. Як виявилося, їх уявлення розходяться з реальністю. Наприклад, предмети тривалого користування (меблі, побутова техніка) є лише у 86% з них, своє житло - у 70%, автомобіль - у 41%, заощадження - у 15%, можливість комфортно відпочити за кордоном - у 13%, медстраховка - у 12%. Тобто українець, який вважає себе "середнім", так як йому "на життя вистачає", не відповідає в цьому сенсі світовим стандартам.

Інші економісти називають ті ж критерії для середнього класу, але впевнені, що тільки рівень доходу повинен бути набагато більшим, ніж два прожиткових мінімуми на людину.

Дохід для однієї сім'ї середнього класу повинен становити не менше тисячі доларів на місяць. У середній клас входять ті, хто має достатньо коштів на повноцінне харчування і лікування, можуть дозволити собі пару раз на рік відпочити, в змозі придбати житло, автомобіль самостійно або в кредит. Тобто середній клас може задовольняти крім базових потреб трохи більше

- вважає керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

Середній клас характеризує висока соціальна активність. Зазвичай це люди, які беруть активну участь у соціальному житті і політичних процесах. Експерт констатує, що середнього класу у нас поки стає менше в зв'язку зі зменшенням населення України, трудовою міграцією та зменшенням реальних доходів через інфляцію.

"Представник українського середнього класу - це висококваліфікований найманий працівник, зацікавлений в робочому місці. Уряд може зберегти середній клас і має для цього продумати промислову політику, провести повторну індустріалізацію і організувати державну підтримку для галузей. Потрібно, щоб держава визначилася, як буде створювати робочі місця. Це стане стимулом для людей не їхати з країни в пошуках роботи за кордоном" , - підкреслює директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці не купують бюджетні смартфони - дослідження

Економіст Іван Хохлов зазначає, що середній клас можна розвивати і збільшувати його кількість, якщо допомогти людям створювати нові проекти з мікробізнесу.

"Багато людей живуть у невеликих містах і селах, де немає роботи. І, якщо держава запустить держпрограми, то громадяни зможуть відкривати ферми, вирощувати фрукти, займатися підприємництвом. Це допоможе людям стати на ноги і з часом стати середнім класом, - говорить економіст. - Ще одна важлива складова - модернізація середньої та вищої освіти, яка має бути переформатована і адаптована під потреби сучасності. Стати більш прикладним. На жаль, зберігається тенденція, коли до вузу йдуть за "корочкою", а не за реальними знаннями".

В Україні у лютому зафіксували зростання активності ринку нерухомості приблизно на 50%. Порівняно з січнем 2018-го, первинний і вторинний ринок у лютому пожвавішав.

Мабуть, на 50-60% зросла активність попиту на ринку нерухомості. Сталося це через здешевлення вартості житла на вторинному ринку, апетити власників квартир стали відповідати очікуванням покупців. Спостерігається зниження вартості житла в будинках старої забудови на 10-15%.

Зараз ви читаєте новину «Платна освіта дітям, іпотека, заощадження - хто в Україні належить до середнього класу». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути