Понеділок, 01 жовтня 2018 16:36

Пани скубуться, а люди – мерзнуть: як НАБУ та АРМА залишають без опалення 60 000 людей
6

  В Новояворівську та Новому Роздолі 90% населення більше двох місяців живе без гарячої води
В Новояворівську та Новому Роздолі 90% населення більше двох місяців живе без гарячої води

Створення Національного Антикорупційного Бюро України було дуже очікуваним для всієї країни. Кожен громадянин щиро повірив, що нарешті боротьба з корупцією стане не пустими словами, а реальними кроками. Сподівалися, що реформовані колишні працівники міліції і прокуратури, з яких переважно і складається нова антикорупційна структура, зможуть навести лад в країні. Вірили, що ці зміни реально відчуватимуться в житті кожного українця.

Звичайно, що так і сталося – кожен відчув результати їхньої роботи. Ну, може, ще й не по всій країні, але жителі міст Новояворівськ та Новий Розділ, що у Львівській області, точно вже відчули ці результати. Щоправда, не зовсім так, як хотілося б.

В Новояворівську проживає близько 30 тисяч людей. Ще приблизно стільки ж у Новому Роздолі. І 90% з них вже більше двох місяців живуть без гарячої води. У Новому Роздолі ситуація схожа. Більше того, цим містам загрожує зрив опалювального сезону, а це означає, що ті ж люди, так само як і достатня кількість комунальних установ, школи, садочки та поліклініки, можуть залишитися без тепла в своїх приміщеннях з приходом холодів.

"Сьогодні вночі на градуснику був нуль. Я прокинулася від того, що змерзла. Що ж буде через місяць, якщо нам не дадуть тепло, я навіть не уявляю. Ще й води гарячої так само немає – змучилися вже ті баняки гріти, а в мене маленька дитина. Це ж хворіти будемо через день", - жаліється мешканка центральної частини міста Ірина.

Такі ж самі відгуки чути й від інших жителів. Хтось каже, що доведеться обігрівачами нагрівати квартиру, а хтось відправлятиме дітей до родичів до Львова. Люди вже готуються до найгіршого, хоча і сподіваються, що все владнається.

Здавалося б, до чого тут головний антикорупційний орган країни. Та насправді все дуже просто. Єдині, хто обслуговує теплом місто Новояворівськ, і прилеглі території, зокрема і стратегично важливий об'єкт – новояворівький військовий полігон, це ТОВ "Енергія-Новояворівськ". Теплоелектроцентраль працює вже понад 20 років. Вся система комунікацій міста належить їм. Єдині, хто має власну котельну в місті – міська лікарня. Всіх решту багато років цілком успішно обслуговувала саме ця компанія. Не було жодних нарікань: послугу поставляли якісно і вчасно, тарифи формувалися досить прийнятні. Та, на жаль, як це часто буває в нашій країні, в приватний бізнес втрутилася політика.

  Міста Новояворівськ та Новий Роздол під загрозою зриву опалювального сезону
Міста Новояворівськ та Новий Роздол під загрозою зриву опалювального сезону

То ж у червні 2018 року суд задовольнив клопотання детективів НАБУ про арешт Новояворівської та Новороздільської ТЕЦ та їх передачу в управління АРМА (Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів). Це стало результатом відкриття Кримінально провадження за підозрою у заволодінні понад 300 млн куб. м природного газу НАК "Нафтогаз України" на суму понад 1,4 млрд грн. Цього ж дня їм повідомлено про підозру у вчиненні злочину, кваліфікованого за ч.5 ст.191, ч.3 ст.28, ч.2 ст.366, ч.3 ст.209 Кримінального кодексу України. Тоді ж наступного дня окремим рішенням суду було винесено припис про об'єднання всієї власності ТЕЦ у єдиний майновий комплекс і заборону гендиректору компанії, яким на сьогодні є Андрій Гнатуш, проводити будь-яку діяльність на підприємстві. Як і для чого можна було об'єднати в єдиний майновий комплекс труби, по яких подається гаряча вода населенню та прибудинкову територію адміністрації компанії, досі невідомо. Та у нових слідчих своє бачення. Судді Солом'янського суду міста Києва в цьому їм посприяли. І надалі на цей єдиний майновий комплекс був накладений арешт, як на речовий доказ при скоєнні злочину. Тож ТОВ "Енергія-Новояворівськ" опинилася фактично в підвішеному стані. Що не менш цікаво, в тому ж рішенні суду був припис, яким додатково повідомлялося: "діяльність підприємства по виробництву теплової та електричної енергії не було заборонено. Також власники підприємства, згідно закону про надання комунальних послуг населенню, зобов'язані надавати населенню постачання гарячої води та тепла згідно укладених раніше договорів".

  Копія судовго рішення Солом'янського суду міста Києва щодо накладання арешту як на речовий доказ при скоєнні злочину
Копія судовго рішення Солом'янського суду міста Києва щодо накладання арешту як на речовий доказ при скоєнні злочину

Юристи наголошують, що в таких ситуаціях власник зобов'язаний забезпечувати належну діяльність підприємства до моменту відчуження або передання в управління арештованих активів.

Рішенням суду від 13 червня 2018 року АРМІ було відмовлено у передачі активів, тож, згідно процедури, АРМА мали оголосити відкритий конкурс на право керування арештованим майном. І далі, згідно умов конкурсу компанії, що подаватимуться на керуванням цим активом, мали б надати всі відповідні дозвільні документи та ліцензії на здійснення діяльності з управління та роботи на ТЕЦ. Що буде в цей період з самим підприємством та з його потужностями з технічної точки зору, підлеглим пана Антона Янчука, керівника АРМИ, як і керівнику НАБУ Артему Ситнику, було нецікаво. Мабуть тому, що і в одного, і в другого житло вже давно придбане в елітних житлових комплексах Києва, і потреби перейматися про відсутність опалення в них немає. Хоча це і дивно – власним житлом пан Ситник обзавівся не так вже й давно, в результаті корупційних схем, перебуваючи на посаді заступника прокурора Київської області за рахунок грошей, які вони зі своїм шефом збирали на благодійний рахунок від підприємців, справи яких прокуратура закривала попри очевидні правопорушення. Тож проблем з водопостачанням та опалюванням пан Ситник вже не пам'ятає, тому навіть не може уявити, чим обернеться для 30 тисяч людей його політична гра.

Та попри все це, гендиректор компанії "Енергія-Новояворівськ", який постійно спілкувався з містянами, і до якого обуреним людям набагато ближче, аніж до нових можновладців, не кинув підприємство напризволяще. Він намагався зробити все можливе, аби забезпечити вчасний та якісний початок опалювального сезону. Тож на початку серпня звернувся до компанії "Нафтогаз Україна" з проханням продовжити контракти на поставки, як то прописане в переліку Кабміну. На що отримав відповідь від "Нафтогазу", що згідно з розпорядженням АРМА, вони не мають права постачати газ цьому підприємству, а мають дочекатися нового розпорядника майном, з яким і зможуть підписати всі угоди. Детальніше про ці перемовини та про політичні мотиви такої поведінки вже писали колеги з інших видань.

Люди в цей час продовжували сидіти без гарячої води і "гріти баняки", фактично те ж саме робили і військові на полігоні, приймаючи міжнародних інструкторів та демонструючи їм усі цікавинки нової реформованої української армії, якою так пишається наша влада.

Далі в АРМІ в Києві відбулася розмова між гендиректором "Енергія-Новояворівськ" та керівником четвертого відділу з управління проблемними активами. Розмова була "за зачиненими дверима", в ході якої, як повідомляють джерела, керівник АРМА повідомив, що пан Гнатуш зобов'язаний виконувати всі положення судового припису, та попри це газу він не отримає, а конкурс на нового управителя обіцяв завершити за місяць. Ця розмова була на початку серпня…

Мешканці міста почали втрачати терпіння і пішли до міської влади з питаннями про те, коли ж очікувати надання послуг. Звичайно, що від міської влади питання фактично не залежить – підприємство не є комунальним, всі внутрішні комунікації також належать ТОВ "Енергія-Новояворівськ". Та на якомусь етапі стало зрозуміло – питання політичне. Тож мер міста пан Василь Муравель, замість того щоб відстоювати інтереси містян, коментує ситуацію наступним чином: "Мені однаково, як воно там вирішиться, аби вирішилося. Тепер головне, щоб "Енергія" пішла на поступки і співпрацю з новими керуючими. Варто ж враховувати всі нюанси, йти на компроміс і домовлятися. А допоки не вирішиться, то люди, і ми всі заручниками будемо в цих розбірках політичних".

  Мер міста Новояворівськ Василь Муравель
Мер міста Новояворівськ Василь Муравель

Та все ж таки 12 вересня ситуація зрушила з мертвої точки – АРМА оголосила конкурс на керуючого арештованим майном. Щоправда, терміни подачі документів були вкрай сміхотворними – 10 днів, а вимоги такими, що навіть досвідчені гравці ринку не змогли зібрати всі необхідні документи для подачі. Проте встигли це зробити і виграти компанія "Гарант-Енерго-М". Проектувальне бюро з Києва, яке не має жодного досвіду в управлінні теплоенергоцентралями, і навіть ліцензії на виконання таких робіт не отримувало, проте має інші видатні показники – уставний капітал розміром 225 тисяч гривень (для керування компанією, яка лише за минулий рік сплатила до бюджету 19 млн гривень податків це досить дивно), є учасником у кримінальній справі в 2016 році. Мабуть, саме ці критерії оцінював Янчук з АРМИ, який обирав нового керуючого для стратегічно значимого, безальтернативного у своєму сегменті, високотехнологічного підприємства, від якого залежить в прямому сенсі слова життя 30 тисяч людей.

  Скрін з ЄДРПОУ компанії "Гарант-Енерго-М
Скрін з ЄДРПОУ компанії "Гарант-Енерго-М
  Скрін з ЄДРПОУ компанії "Гарант-Енерго-М
Скрін з ЄДРПОУ компанії "Гарант-Енерго-М

Та навіть не зважаючи на всі ці досить дивні збіги, гендиректор ТОВ "Енергія-Новояворівськ" був готовий відразу ж розпочати перемовини з новими керуючими задля того, щоб встигнути розпочати опалювальний сезон вчасно. Проте не все виявилося так просто – нових керуючих тепер ніхто просто не може знайти. Єдині контактні дані цієї компанії, які вдалося знайти в мережі – міський київський номер, та окрім автовідповідача, ніхто не відповідає. Керуючий профільним відділом в АРМА пан Різник теж не виходить на зв'язок. Тож почати ефективне співробітництво, про яке так переймався міський голова Новояворівська, так і не виходить. Та й сам він теж не може з ними вийти на зв'язок.

Тож ніби і НАБУ чудово спрацювали, розкривши корупційну схему, і АРМА відмінно виконали свою роботу, відібравши для управління кращих з кращих, і нові керуючі є, та жителям Новояворівська від цього не теплішає, вони змушені зігріватися думками про те, що провладні чиновники зроблять усе можливе, аби захистити інтереси своїх політичних покровителів і країну надалі чекатимуть лише покращення.

Проте питання того, в чиїх інтересах діють НАБУ, АРМА та інші борці з корупцією, та чиї політичні амбіції відстоюють, фактично відбираючи одні з небагатьох економічно успішних підприємств на енергетичному ринку країни, залишаються відкритими...

Зараз ви читаєте новину «Пани скубуться, а люди – мерзнуть: як НАБУ та АРМА залишають без опалення 60 000 людей». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 52153
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути
Погода