Ексклюзиви
субота, 09 листопада 2024 12:05

Чи зупинить Трамп російську агресію: що пишуть світові ЗМІ

Українська влада вітає перемогу Дональда Трампа на виборах у США. Є ризик, що нова адміністрація схилятиме Київ до невигідного миру з Росією, але водночас – є надії на постачання більшої кількості зброї, пишуть світові ЗМІ.

Західні медіа акцентують увагу на тому, що останнім часом Україна розчарувалася допомогою адміністрації Джо Байдена. Водночас у Кремлі теж раді, але також і бояться перемоги Трампа. Бо він - непередбачуваний.

Gazeta.ua проаналізували матеріали в іноземних медіа.

"Путін вважає, що пропозиції Трампа по Україні заслуговують на увагу", Bloomberg, США

"Заслуговує на увагу те, що було сказано про бажання відновити відносини з Росією, допомогти подолати українську кризу", - сказав Путін пізно в четвер на щорічній зустрічі Валдайського клубу в Сочі. Це була його перша публічна реакція на переобрання Трампа.

Він привітав Трампа з перемогою і заявив, що готовий вести з ним переговори.

Путін не показує, що Росія готова йти на поступки задля припинення війни, яку він розпочав у лютому 2022-го. Він не раз заявляв, що готовий до переговорів, наполягаючи, щоб вони враховували "реалії на місцях" - окупацію частини України.

Автор: Getty Images
  Дональд Трамп - 47-й президент США
Дональд Трамп - 47-й президент США

Президент Володимир Зеленський заявив, що спроби швидко припинити війну, як раніше припускав Трамп, будуть означати втрати для Києва.

"Було б трагедією просто швидко закінчити війну", - сказав він у Будапешті після участі в саміті з європейськими лідерами в четвер.

Трамп сказав NBC, що Путін не був серед світових лідерів, з якими він говорив після перемоги на виборах, хоча і додав: "Думаю, ми поговоримо". Він сказав, що говорив з Зеленським, але не повідомив деталі розмови.

Російські офіційні особи коливалися між погано прихованою радістю та страхом

Російські офіційні особи коливалися між погано прихованою радістю та страхом щодо перспектив нового терміну Трампа, який обіцяв покласти край війні в Україні за 24 год. та не проявив ентузіазму щодо збереження допомоги Києву від США.

Водночас адміністрація Трампа під час першого його терміну - запровадила нові санкції, зокрема проти виробника алюмінію "Русал" і проєкту газопроводу "Північний потік-2". Видворила десятки російських дипломатів.

"Багато людей, близьких до влади у Москві, бояться перемоги Трампа. Можна випити пляшку вина, танцювати від щастя, а потім отримати жахливе похмілля", - каже засновниця консалтингової компанії R.Politik і старша наукова співробітниця Євразійського центру Carnegie Russia Тетяна Станова.

Трамп - непередбачуваний, заявили кілька сировинних магнатів і чиновників з урядових і державних компаній РФ. Ніхто з них не очікує послаблення санкцій, навіть, якщо війну заморозять.

Мільярдер Олег Дерипаска, який під санкціями, передбачає, що обрання Трампа обвалить ціни на нафту, натякаючи, що це буде означати вичерпання коштів для ведення війн.

"Нафта коштуватиме $50 до травня. Здається, мир буде повсюди", - сказав він.

У Трампа немає розуміння, з чим має справу

У Трампа немає розуміння, з чим має справу, каже колишній високопосадовець Білого дому з питань російської політики Томас Грем.

"Трамп має грандіозне уявлення про себе як миротворця, але немає нічого, що вказує, що він продумував це в деталях", - каже Грем.

"Чому Зеленський може вітати перемогу Трампа", The Economist, Велика Британія

Повернення Трампа виглядає як найгірший кошмар Києва. Він постійно відмовлявся засуджувати вторгнення Путіна. Захоплюється стилем правління російського диктатора. Колись шантажував Україну, відмовивши у військовій допомозі. Тож стало несподіванкою, що багато українських посадовців сподівалися на його перемогу.

Зіткнувшись із вибором - продовжувати підтримувати існування, чи отримати президента, який майже напевно припинить допомогу або навпаки дасть її дуже багато - вони були готові до азартних ігор.

Президент Зеленський поспішив привітати Трампа: "З нетерпінням чекаємо ери сильних США під рішучим керівництвом президента Трампа".

Це був не просто зворот. У приватному порядку співробітники його команди були дедалі більше розчаровані тим, що описують як "самостримування" адміністрації Джо Байдена - звичкою боятися ескалації зі сторони Росії до стану паралічу та ростом розриву між риторикою "підтримки України, скільки потрібно" та дій, які свідчать про протилежне.

Автор: Getty Images
  Володимир Зеленський зустрічався із Дональдом Трампом під час свого турне у США
Володимир Зеленський зустрічався із Дональдом Трампом під час свого турне у США

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Південна Корея готується дати Україні зброю: що пишуть світові ЗМІ

Відмова США дозволити Україні бити своїми ракетами великої дальності по Росії, її хронічні затримки з постачаннями військової допомоги, навіть вже схваленої, нездатність запропонувати надійні гарантії безпеки - все частіше сприймаються як слабкість і лицемірство. Перемога Трампа може запропонувати Зеленському вихід із того, що в найкращому випадку виглядає як кривавий глухий кут, а в найгіршому - поразка.

Повна здача України Трампом малоймовірна

Під час кампанії Трамп обіцяв покласти край війні за 24 год. Ніхто, навіть сам Трамп, не знає, з чого насправді складається цей мирний план. Українські чиновники наразі працюють із двома публічними формулюваннями. Перший, пов'язаний із напарником Трампа Джей Ді Венсом, який передбачав би заморожування конфлікту на нинішньому рівні, а Україну змусили б дотримуватися нейтралітету без очевидних гарантій безпеки чи обмежень для Путіна. Другий план, якому Україна надає перевагу, виклав колишній держсекретар Трампа Майком Помпео у Wall Street Journal. Він зосереджений на посиленні військової та фінансової допомоги як стримуючого фактору для Москви, водночас залишаючи відкритою перспективу членства в НАТО. Багато чого може залежати від того, що вибере сам Трамп.

Повна здача України Трампом малоймовірна - через позицію його партії. Він точно не захоче бути автором поразки України. Але Трамп вимагатиме від Києва чогось натомість. Наприклад, доступу до природних ресурсів. Його значно менше хвилюють ліберальні цінності. Колишній глава МЗС України Вадим Пристайко припускає, що Зеленський має робити все можливе, щоб нав'язати свою логіку новій адміністрації, поки Трамп ще вирішує питання.

Зміни у Вашингтоні відбуваються у важкий для ЗСУ час. Україна зазнала найгіршого місяця територіальних втрат з 2022-го - 620 кв. км, або 1% довоєнної території країни. Після року опору російському наступу, який росіяни здійснили за неймовірну ціну - Росія рухається і прискорює просування.

Росія компенсує втрати вербуванням на вигідні контракти

Зараз хвилює навіть не те, що на передовій, а той стрес, який це спричиняє. В умовах падіння довіри між суспільством, армією і владою, Україна пробує компенсувати втрати на полі бою посиленою мобілізацією, ледь виконуючи на дві третини поставлені цілі. Тим часом, Росія компенсує втрати вербуванням на вигідні контракти, не потребуючи мобілізації. Старший офіцер ЗСУ визнає, що на деяких із найгірших ділянок фронту стався моральний обвал. Джерело в генштабі припускає, що майже п'ята частина солдатів пішла в СЗЧ.

Немає ознак, що українські солдати масово збираються відмовлятися від війни. Наразі у них достатньо зброї, щоб протистояти, і землі, щоб відступити, якщо справи підуть погано. В України ще багато американської зброї, готової до відправлення на фронт.

Водночас на Росію тисне висока інфляція, яка може спричинити серйозні проблеми наступного року. Але, схоже, спершу війна боляче вдарить по Україні. Можливо, десь через пів року.

Трамп хотів би, щоб його угода була готова до того часу, коли повернеться в Білий дім - 20 січня.

Невідомим елементом залишається Путін і те, на що він погодиться. Джерела, близькі до нього, дають суперечливі сигнали щодо готовності до переговорів - одного разу готовий заморозити бойові дії вздовж фронту. Іншого попереджає, що "складні питання" роблять швидку мирну угоду "нереальною". Путін також вважає, що його сили перемагають, відтак хоче більшого.

Путін має власний спосіб переговорів

"Логічно, що він просуватиметься далі. Але військовий успіх - річ оманлива. Ніколи не можете бути певні, що станеться завтра", – каже український офіцер.

Путін має власний спосіб переговорів. Коли температура падає, Росія відновлює кампанію зі знищення енергетичної інфраструктури України. Ці атаки обов'язково посиляться.

"Вони спробують щось зробити. Знищити енергомережу, спробувати вбити керівництво. Наступні три місяці будуть жахливими", - каже Пристайко.

"Росіяни хваляться "м'ясними штурмами", The Times, Велика Британія

Російський терорист і депутат правлячої в РФ "Єдиної Росії" Олександр Бородай похвалився, що Москва використовує російських чоловіків, які "не мають соціальної цінності", щоб змусити Україну жертвувати "молодими, сильними, здоровими і хоробрими" солдатами.

В Україні воюють численні російські нерегулярні підрозділи, відомі як "добровольчі батальйони". Їхні бійці зазвичай підписують короткострокові контракти. Зарплата - близько $2550 на місяць, що значно вище середньої по РФ. Бородай сам командує одним із таких - батальйоном "Союз добровольців Донбасу".

"Для людей в костюмах ці люди не мають великої соціальної цінності. Вони переважно старші, непродуктивні члени суспільства. Їх купують, як м'ясо", - каже Бородай, який раніше очолював так звану ДНР.

Він каже, що завдання цих частин - "максимально виснажити сили противника, а інші після цього готуються до головного наступу, і зносять позиції ЗСУ".

"Ніхто не очікує, що ці сили досягнуть навіть маленької перемоги. Це просто витратні людські ресурси", - каже Бородай.

З початку війни в Україні загинуло понад 100 тис. російських військових

Така тактика, за його словами, "вичерпала" військові резерви України. Вважається, що середній вік українського солдата - близько 45 років.

Бородай розповів це під час телефонної розмови з неназваним офіцером. Після підтвердив, що запис справжній. Він сказав російському каналу RTVI, що його слова про "недолюдей - досить різкі, але правдиві".

З початку війни в Україні загинуло понад 100 тис. російських військових. Крім нерегулярних підрозділів, РФ випустила з в'язниць десятки тисяч засуджених. Серійних вбивць, ґвалтівників і педофілів звільнили. Багато з них отримали президентське помилування після піврічного перебування на фронті.

Російське пропагандистське медіа "Царьград" пише, що слова Бородая відображають реальність російського чоловіка з невеликими перспективами в житті у мирний час: "Він може купити трохи хорошого життя для сім'ї, лише продавши своє власне".

Зараз ви читаєте новину «Чи зупинить Трамп російську агресію: що пишуть світові ЗМІ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути