Український письменник та прозаїк доби Розстріляного відродження Валер'ян Підмогильний народився 2 лютого 1901 року у селі Писарівка Дніпропетровської області.
Для видавництва перших пригодницьких творів обрав псевдонім Лорд Лістер.
Родина письменника була бідна. Батько завідував маєтком місцевого поміщика, помер рано. Мати працювала в економії графа Воронцова-Дашкова, її характеризують як інтелігентну жінку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Композитора вбили на очах у батька
"Так мало батьківських пестощів випало на мою долю", – писав Валер'ян Підмогильний.
Спочатку письменник навчався в церковно-приходській школі. Згодом до 1918 року у Катеринославському реальному училищі.
"Валеріан був надзвичайно здібним хлопцем. Було, послухає уважно урок і вже вдома не повторює. А натомість набере в учителів і знайомих стоси книг і просиджує над ними цілу ніч. Він дружив з моїм братом Степаном. Був тихий, сором'язливий. Любив ходити на сінокіс, на рибалку до Дніпра. І вже тоді мій брат хвалився, що Валеріан пише вірші й оповідання", - згадувала його односельчанка.
Валер'ян Підмогильний вивчав іноземні мови й переклав на українську твори Дені Дідро, Клода Гельвеція, Оноре де Бальзака, Анатоля Франса. Був одним із організаторів літературного угруповання "Ланка", яке 1926-го переіменоване в "Марс". Сюди входили талановиті письменники Борис Антоненко-Давидович, Григорій Косинка, Тодось Осьмачка, Євген Плужник, Дмитро Фальківський.
1928 року опублікував урбаністичний роман "Місто", який став першим твором такого жанру в українській літературі, з новими героями, проблематикою та манерою оповіді. Валер'ян Підмогильний створив модерний роман, у якому, на відміну від традиційної селянської і соціальної тематики, акцент перенесений на урбаністичну проблематику. Порушив філософські питання буття й аналізував психіку героїв, а конфлікт розгортався між людьми з різними світоглядами.
8 грудня 1934-го НКВДисти заарештували письменника за начебто "участь у терористичній організації, яка мала на меті терор проти керівників партії". Слідство сфабрикувало факт, що письменник належить до "організації" Євгена Плужника, Миколи Куліша, Валер'яна Поліщука, Григорія Епіка, Миколи Любченка (Кость Котко) – загалом 18 людей. На допитах Підмогильний не визнавав себе винним.
У березні 1935-го його засудили на 10 років позбавлення волі. Покарання відбував у Соловецькому таборі особливого призначення, продовжував писати. 3 листопада 1937-го Валер'яна Підмогильного разом з понад тисячею інших українських політичних в'язнів розстріляли в урочищі Сандармох.
27 січня 1911 року народився український скульптор, етнограф, колекціонер Іван Гончар. Він з дитинства ліпив, малював, вирізував з дерева та паперу. Об'їздив усю Україну, щоб побачити, замалювати та зібрати кращі зразки народної творчості. З часом його колекція настільки зросла, що він свою оселю перетворив на музей.
Коментарі
1