21 вересня Україна повернула 215 людей з російського полону, зокрема бойових командирів "Азову". Частині звільнених загрожувала смертна кара від терористів так званої ДНР. Російському диктатору Володимиру Путіну повернули його кума Віктора Медведчука й 55 полонених росіян. Це найбільший обмін з 24 лютого.
Gazeta.ua зібрала інформацію, що про нього відомо й хто повернувся додому.
Кого повернула Україна
Серед звільнених – військовослужбовці Нацгвардії, Військово-Морських сил, ЗСУ, Держприкордонслужби, тероборони, Нацполіції, СБУ, митної служби, а також двоє цивільних.
Українські воїни, яких вдалося визволити: Герої України Денис Прокопенко "Редис" – командир окремого загону спеціального призначення "Азов", Євгеній Бова – командир першого окремого батальйону морської піхоти, Лев Пашко – командир роти "Азову". Звільнено з полону також Сергія Волинського "Волину", в. о. командира 36-ї окремої бригади морської піхоти; Святослава Паламара, заступника командира полку "Азов" з роботи з особовим складом; Дениса Шлегу, командира 12-ї бригади оперативного призначення ім. Дмитра Вишневецького; Олега Хоменка, командира комендантської роти, який безпосередньо командував обороною Азовсталі; Дмитра Козацького, старшого солдата, фото й відео якого з Азовсталі облетіли весь світ. Серед звільнених також Михайло Діанов, старший сержант 36-ї бригади, та голова патрульної поліції Маріуполя Михайло Вершинін. В Україну повернулася "Пташка" Катерина Поліщук – парамедик-доброволець Нацгвардії.
Повертається Мар'яна Мамонова, військова лікарка, капітан медичної служби. З дня на день вона має стати матір'ю. Загалом звільнили трьох вагітних військовослужбовиць.
П'ять командирів полку "Азов" перебуватимуть у Туреччині до кінця війни
П'ять командирів полку "Азов" перебуватимуть у Туреччині до кінця війни: командир "Азову", Герой України Денис Прокопенко "Редіс", його заступник Святослав Паламар "Калина", виконувач обов'язків командира 36-ї окремої бригади морської піхоти Сергій Волинський "Волина", Олег Хоменко й Денис Шлега з Нацгвардії. Це передбачено домовленостями з президентом Реджепом Тайїпом Ердоганом.
"Я безмежно вдячний, що нас повернули. Емоції переповнюють. Я прийду до тями й скажу все, що маю", – сказав на брифінгу в Анкарі Волинський.
"Настане час – ми дамо більше інформації", – заявив Шлега.
На яких умовах віддали Медведчука
З 215 полонених, яких урятували з російського полону, 200 захисників обміняли на Віктора Медведчука. Очільник СБУ Василь Малюк розповів деталі обміну кума Путіна на українських героїв:
"Медведчук – це не просто кум Путіна, а якісно задокументований нами державний зрадник. Його провина повністю зафіксована у відповідних матеріалах, які зібрала СБУ. Крім того, під час роботи у справах Медведчука ми знешкодили не одну агентурну мережу, затримали багатьох державних зрадників і здобули велику кількість важливої інформації, яку використовуємо у контррозвідувальних заходах. А тепер завдяки обміну ми змогли витягнути з російського полону героїв, на яких чекають удома", – зазначив Малюк.
Медведчук – це не просто кум Путіна, а якісно задокументований нами державний зрадник
Обмін Віктора Медведчука на українських захисників не перешкоджає розгляду його справ у суді.
"Це стосується і ухвалення рішень, і призначення покарання, і конфіскації арештованого майна. Адже в такому разі застосовується процедура спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченого", – додав Малюк.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Кілька місяців будуть важкими" – що для України означає російська мобілізація
Сам Медведчук надав згоду на обмін. Йому раніше повідомили про підозру за ч. 1 ст. 111 (державна зрада), ч. 1 ст. 258–3 (сприяння терористичній організації) та ч. 1 ст. 438 (розграбування національних цінностей) Кримінального кодексу України. Тож прокурор подав клопотання про обмін кума Путіна і суд його задовільнив.
В. о. голови СБУ нагадав, що з початку повномасштабного вторгнення Росії загалом відбулося 20 таких звільнень, за результатами яких вдалося повернути з полону 802 бранців.
Обмін іноземців, які воювали за Україну
Разом з українцями обміняли також іноземців, які воювали за Україну й потрапили в полон. У столицю Саудівської Аравії Ер-Ріяд прибув з Росії літак з 10 військовополоненими, громадянами п'яти держав.
За інформацією ЗМІ, серед звільнених полонених – п'ятеро громадян Великої Британії, двоє – США й по одному з Марокко, Швеції та Хорватії
Переговори зі звільнення полонених проводив наслідний принц СА Мухаммед ібн Салман. Він підтримував прямий зв'язок з Україною та Росією щодо повернення затриманих. За інформацією ЗМІ, серед звільнених полонених – п'ятеро громадян Великої Британії, двоє – США й по одному з Марокко, Швеції та Хорватії.
Визволених перевезуть у їхні країни.
Захисники Азовсталі чотири місяці перебували в російському полоні.
Оборона Маріуполя тривала 86 днів. 20 травня командир полку "Азов" підполковник Денис Прокопенко заявив, що найвище військове керівництво України віддало наказ про збереження життя і здоров'я військовослужбовців гарнізону і припинення оборони Маріуполя.
Коментарі