Субота, 04 травня 2019 13:30

Нові правила на комунальні послуги: що потрібно знати

Нові правила на комунальні послуги: що потрібно знати
В Україні з 1 травня почали діяти нові правила на комуналку. Фото: Volynonline

В Україні з 1 травня запрацювали нові правила на комунальні послуги.

Тепер українці повинні підписати один з трьох запропонованих договорів на надання комунальних послуг. Мешканцям дадуть право вибору по базовим послугам, крім енергетичних: з постачання і розподілу природного газу, постачання і розподілу електричної енергії. Про це повідомляє ubr.ua.

Згідно із новими правилами в в договорі з надання комунальних послуг, повинні бути:

- перелік послуг;

- вимоги до якості послуг;

- права та обов'язки сторін;

- відповідальність сторін за порушення договору;

- ціна послуги;

- порядок оплати послуги;

- порядок і умови внесення змін до договору, в тому числі за ціною послуги;

- термін дії договору, порядок і умови продовження його дії і розірвання.

Інші умови договору, що не потрапили в перелік основних, можуть узгоджуватися між сторонами. Закон передбачає, що з пропозицією про укладення договору про надання послуг або з внесенням змін до нього може звернутися будь-яка сторона. Надавши письмово проект відповідного договору, який складено відповідно до типової угоди. Споживач також може це зробити, для цього потрібно скласти свою версію угоди з водоканалом або теплоенерго. І, якщо протягом 30 днів після отримання проекту документа комунальне підприємство, офіційно не відмовилося його підписати, не надало заперечень, і продовжило обслуговувати споживача, то договір вважається укладеним в запропонованій редакції. Також все працює і у зворотний бік: якщо мешканець після отримання угоди від комунальника за місяць нічого не заперечив, і продовжив отримувати послугу, то вважається, що він з усім згоден і договір укладено.

"Питання внесення змін до договору з ініціативи споживача, нібито вирішується новою редакцією закону. Але як це буде реалізовуватися на практиці, чи братимуть постачальники послуг зміни в договори, або будуть слати всім відмову у внесенні змін, - покаже час", - зазначив аналітик ГО "Громадський аудит" Тарас Галайда.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пояснили, чому українці не забрали субсидію з Ощадбанку

Крім цього, споживач, за новим законом, має право на неустойку - штраф, пеню. Його розмір повинен бути виписано в договорі. У новому законі ставки пені та штрафів чітко не розписано. Механізм їх стягнення також визначено досить докладно, так що все це слід вказувати в договорі з комунальним підприємством. І до останнього наполягати на своїх поправках - не укладати договір без них. Інакше буде практично нереально щось отримати з компанії-постачальника послуги.

"Теоретично, споживачеві надано право отримати пеню за неякісну послугу від постачальника. Але в порядку, якого немає, і в розмірі, який не встановлено. При цьому для споживача пеня за несвоєчасну оплату вписано в законі чітко. З розміром і з порядком стягнення", - розповів експерт.

Новий закон передбачає можливість укладання різних видів договорів: індивідуальні і колективні. Обрати договір потрібно до 1 травня 2020 року. Водночас тексти типових договорів з комунальними підприємствами, за новим законом, повинен затвердити Кабмін.

У березні середня платіжка за комунальні послуги становила близько 2300 грн. Це значно менше, ніж у січні чи лютому 2019-го.

Зараз ви читаєте новину «Нові правила на комунальні послуги: що потрібно знати». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 40734
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути
Погода