




100 імен найвидатніших українців уперше назвали увечері 11 квітня 2008 року. Очолив перелік князь Ярослав Мудрий.
Співвітчизників, які залишили слід у національній і світовій історії, обирали люди із 16 листопада 2007 року. Тоді на "Інтері" стартував телепроект "Великі Українці". Голоси за кандидатів віддавали за допомогою СМС-повідомлень і дзвінків.
Великий князь Київський Ярослав Мудрий набрав 40,02% голосів. Правив у 1019-1054 роках. Розвивав християнство, ініціював зведення монастирів. Заснував при Софійському соборі школу і бібліотеку. За його ініціативи у Києві почали працювати над перекладами іноземних книг на церковнослов'янську мову. Встановив систему наслідування влади, аби забезпечити права своїх синів. Мав 11 синів та доньок від двох шлюбів. Його донька Анна Ярославна стала королевою Франції, вийшовши заміж за Генріха І.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тисячі українців вийшли на демонстрацію в Петрограді
Друге місце зайняв серцево-судинний хірург і вчений Микола Амосов. Герой України, автор понад 400 наукових робіт із медицини, які були перевидані у США, Японії, Німеччині, Болгарії. Створив у Києві першу спеціалізовану клініку серцевої хірургії, яка згодом виросла в Інститут серцево-судинної хірургії. Після смерті лікаря у 2002 році, виш назвали його ім'ям.
Третім став один із основних ідеологів і теоретиків українського націоналістичного руху в ХХ ст Степан Бандера. Провідник боровся за незалежність України. Його вбив радянський агент КДБ Богдан Сташинський у Мюнхені в 1959 році.
Четверту позицію українці віддали поету, письменнику і художнику Тарасу Шевченку. Автор "Кобзаря" у своїх творах часто висловлював антиімперську ідею, оспівував героїв українських повстань. У віршах відстоював ідею незалежної України. Помер 1861 року.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Бандера на стилі і Франко у кежуалі: як би зараз виглядали великі українці
П'ятим обрали гетьмана Богдана Хмельницького, який правив у 1648-1657 роках. За життя намагався розбудувати самостійну українську державу.
Футбольний тренер Валерій Лобановський опинився на шостому місці. Один із найвидатніших наставників в історії, двічі вигравав із київським "Динамо" Кубок володарів Кубків. Зі збірною СРСР став віце-чемпіоном Європи 1988 року. Тренував збірну України.
В'ячеслава Чорновола українці поставили на сьому позицію. Політик і публіцист, провідник національно-демократичного визвольного руху, політичний в'язень СРСР. В'ячеслав Максимович — ініціатор проголошення Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року та Акту проголошення Незалежності України 24 серпня 1991-го. Трагічно загинув в автокатастрофі у 1999 році. Посмертно отримав звання Герой України.
На восьмому рядку українці побачили філософа, богослова, поета і педагога Григорія Сковороду. Своїм ученням мав великий вплив на сучасників і подальші покоління. Багато мандрував, писав байки, пісні. Помер у 1794 році. Похований на Харківщині.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці розвалили СРСР - історик
Письменниця Леся Українка стала дев'ятою. Відома завдяки збіркам "На крилах пісень", "Думи і мрії", "Відгуки". Її драма-феєрія "Лісова пісня" досі є актуальною та популярною. Її ставлять практично усі українські драматичні театри. Леся Українці працювала і у фольклористиці — 220 народних мелодій записано із її голосу. Брала активну участь у національному русі жінок.
Замкнув десятку найвидатніших українців письменник, поет, публіцист і перекладач Іван Франко. За життя написав кілька тисяч творів обсягом понад 100 томів. Один із перших українських письменників, який творчістю заробляв на життя. За 14 його творами були зняті фільми та серіали. Серед найвідоміших - "Захар Беркут", "Украдене щастя", "Борислав Сміється". Іван Франко похований на Личаківському цвинтарі у Львові.
Після визначення 100 найвидатніших українців — голосування за них продовжилося до 17 травня. Місця у списку не змінилися. Переміг — Ярослав Мудрий. За нього віддали 648443 голоси, що склало 40% від усіх 1621049 голосів, які надійшли протягом фінального етапу "Великих українців".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Видатні українці записали звернення до нардепів
Одразу після оприлюднення результатів розгорівся скандал. Пов'язаний із тим, що лише за останню добу на користь Ярослава Мудрого проголосували понад 550 тис. осіб за допомогою 80 мобільних номерів. Неофіційна інформація про організоване накручування рейтингу Ярослава Мудрого з'явилась ще до початку програми: "витік інформації" стався із джерел у редакції програми, які сподівались, що на результат програми ще можливо вплинути.
Про маніпуляції з голосами відкрито заявив Вахтанг Кіпіані. За його твердженнями, перемогу Ярославу Мудрому забезпечив сам Дмитро Табачник, який через один із банків виділив 550 тис. грн (на той момет $100 тис. - Gazeta.ua), а потім за базою даних клієнтів, без їхньої згоди, але від їхнього імені, влаштував голосування через комп'ютер за потрібного кандидата.
Однак генеральний продюсер телеканалу "Інтер" Ганна Безлюдна заявила, що маніпуляцій не було, вибір був зроблений громадянами України вільно, а скандал навколо результатів проєкту - провокація з політичним підтекстом. Телеканал відмовився від проведення перерахунку голосів.
Проєкт "Великі українці" тривав загалом 8 місяців. Організатори стверджували, що за цей час отримали близько 2,5 мільйонів голосів телеглядачів.
Формат телепроекту був придбаний телеканалом "Інтер" у ВВС, його оригінальна назва "100 Greatеst Britons" (100 Великих британців - Gazeta.ua). Подібні проєкти відбулися й у інших країнах світу: таких як Франція, Німеччина, США, Канада, Фінляндія, Нідерланди, Португалія, Чехія, Болгарія, Південно-Африканська Республіка. У кожній країні проєкт, так чи інакше, продемонстрував певні особливості суспільства й мислення націй.
Коментарі
1