Зону, заборонену для польотів лівійської авіації, контролюють французькі винищувачі Rafale та британські Eurofighter. За ними стежать не лише сторони конфлікту, а й фірми-виробники. Для них це перевірка зброї в дії.
Британське міністерство оборони розмістило в інтернеті кадри, як винищувач королівських ВВС Eurofighter Typhoon знищує танк лівійської армії. Війна в Лівії – перше бойове випробування цих крилатих машин нового покоління. На сайті міністерства та на його власному каналі на порталі YouTube літак називають "епохальним".
Німцям це дуже подобається. У Баварії, неподалік від Мюнхена, розташована штаб-квартира компанії Eurofighter Jagdflugzeug GmbH, що займається маркетингом літака. Основні акціонери – британці та німці, їм належать по 33 відсотки акцій. Окрім них у фірмі представлені італійці та іспанці.
Марко Бонеллі сподівається в наступні 20 років продати 300 "Єврофайтерів". Винищувачем цікавляться Малайзія, Чилі, Катар. Представник фірми радіє, що винищувач добре себе зарекомендував у бою.
"Звичайно, це – позитивний сигнал, - каже Бонеллі. – Літак було розроблено для таких завдань – оборона і захист кордонів, повітряне патрулювання. Саме це ми робимо в Лівії, це оптимальне завдання".
Лише в Німеччині на виробництво "Єврофайтера" зав'язані 25 тисяч робочих місць. Днями в Берліні проходила зустріч Федеральної спілки аерокосмічної промисловості Німеччини. Спочатку ніхто не хотів хвалитися успіхами в Лівії. Але співголова концерну EADS Томас Енедрс нагадав, що Eurofighter – це дочірнє виробництво EADS, так само, як і цивільний концерн Airbus.
Хоча німецькі "Єврофайтери" не беруть участі в лівійській операції НАТО, успішна робота винищувача радує топ-менеджера.
"Звичайно, ми радіємо, коли такі важливі продукти, як Eurofighter витримують випробування в бойових умовах, - сказав Ендерс у інтерв'ю німецькому телебаченню. – Звичайно, це означає, що перспективи експорту тепер, можливо, стануть більш реальними".
У Лівії у "Єврофайтера" є суперник. Французи свого часу вийшли з європейського проекту і привертають увагу до власної розробки – Rafale. Французьке міністерство оборони, як і колеги з Британії, з гордістю демонструє відеокадри успішного застосування літака в Лівії.
Крістіан Мелінґ з берлінського фонду "Наука і політика" підтверджує, що між Rafale та Eurofighter іде конкурентна боротьба. Участь у бойовій операції дає переваги для маркетингу, каже експерт.
"Це дає переваги у порівнянні з іншими виробниками, які зараз не можуть діяти на цьому ринку, на цій арені. Вони не можуть рекламувати свою продукцію з додатковим "знаком якості" - "випробувано в бою", - зауважив Мелінґ.
Коментарі
4