Українська церква могла отримати автокефалію набагато раніше.
Про це в інтерв'ю журналу "Країна" сказав Олександр Драбинко, митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський УПЦ МП.
"Така можливість була ще за Леоніда Кравчука. У 1991 році помісний собор Української православної церкви під проводом тоді ще канонічного митрополита Філарета в складі 200 делегатів звернувся до патріарха РПЦ Олексія з проханням канонічності. Росіяни цей процес затягнули і до сьогодні прохання залишається без відповіді. Якби тоді Російська православна церква погодилась, можна було б уникнути розколу.
За президента Леоніда Кучми у 2000 році було звернення до архієрейського собору про надання автономії Українській православній церкві. Це не була б повноцінна автокефалія. Але хоча б якась конкретизація статусу УПЦ Московського патріархату. Зараз маємо сукупність єпархій Російської православної церкви на території України", - пояснює він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Це пориви совісті" - митрополит Московського патріархату пояснив, чому підтримує автокефалію
Могли отримати томос і за часів президентства Ющенка, вважає митрополит.
"У 2008-му цим питанням активно займався Віктор Балога (голова Секретаріату президента. - Gazeta.ua). Були готові документи. Але особистісний підхід не дозволив ухвалити позитивне для нас рішення. Були вимоги від Константинополя, які не могли прийняти. Мав певні непогодження митрополит Української автокефальної православної церкви Мифодій. Ще більше незадоволення було в предстоятеля УПЦ Київського патріархату Філарета. Тоді цей процес був кулуарним, про нього мало хто знав. Хотіли вирішити все в закритому режимі. Тепер питання автокефалії вийшло на широкий загал. Його обговорюють на загальнонаціональному рівні. Варто було б винести і на референдум", - додає Олександр Драбинко.
У квітні президент Петро Порошенко й Верховна Рада звернулися до Вселенського патріарха Варфоломія з проханням надати статус помісної Українській православній церкві. До нього долучилися представники всіх православних церков в Україні: 40 архієреїв Київського патріархату, 12 – Автокефальної церкви і близько десяти – з Московського патріархату. Відкрито про це заявили двоє митрополитів УПЦ МП: Олександр Драбинко і Софроній Дмитрук
Повне інтерв'ю з Олександром Драбинком читайте у журналі "Країна" від 6 вересня.
Коментарі