Українці стали частіше вкорочувати собі віку через банківські борги.
Беруть гроші в кредит, а коли через скрутне становище не можуть розрахуватися, наважуються на самогубство. Часто людей до цього спонукають колектори, які в Україні поза законом, повідомляє Канал 24.
Самі ж українці часто не знають, як діяти у таких випадках. Нещодавня трагедія у Талалаївці на Чернігівщині звернула увагу на діяльність колекторів. В одному з приватних будинків знайшли мертвою 35-річну жінку та 2 її дітей.
У селі кажуть, що жінка отруїла дітей, бо довели люди з банку в якому позичила гроші на лікування доньки.
"Стали телефонувати часто: "Вам залишилося 2 дні, виплатіть кредит". Можливо, це було причиною", – розповіла мешканка Талалаївки Ольга Ромашко.
Колектори вдаються до психологічного тиску та навіть погрожують фізичною розправою. Такі дії розраховані на людей зі слабкою психікою, готових на все, аби їх залишили у спокої. Також грає роль юридична необізнаність боржників.
"Були нормальні колектори, які як виконавча служба працюють, а були спеціальні. Вони часто телефонували, погрожували. Батькам ще старим телефонують: "Будемо приходити, відбирати. Хату відберемо", – згадує Олександр, який працював колектором.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шахтарям пообіцяли віддати зарплатні борги
У виконавчій службі обурюються, що їх часто плутають із колекторами. Бо останні займаються здирництвом, вони ж – виконують рішення судів.
"Приватні чи судові виконавці не можуть телефонувати в нічний час. Погрожувати боржнику теж не можуть - це заборонено інструкцією", - наголосив директор Департаменту державної виконавчої служби Олексій Воробйов.
Встановити, що до самогубства доводять колектори, дуже складно. Тому в Україні процвітає колекторське свавілля. Але є позитивні зрушення в українському законодавстві.
"Якщо фізична особа не може віддати певні борги, вона може оголосити банкрутство. Фактично, ці борги списуються, але кілька років людина не зможе брати кредити і все, що з ними пов'язане", – зазначив юрист Денис Фетісов.
Нове законодавство ухвалили за тиждень до подій на Чернігівщині. Але переважна більшість людей в Україні фінансово неграмотні. А ще Україна та Італія – єдині в Європі не мають національної лінії довіри для людей, схильних до суїциду.
"Є гаряча лінія в "Ла Страда" на номер 116-123. Ризик суїциду виникає тоді, коли людина не має достатньо підтримки: матеріальна вона, моральна або фізична", – наголосила психолог громадської організації "Ла Страда-Україна" Тетяна Павлін.
Єдина розмова з психологом може людину врятувати від невідворотнього.
В Україні почав діяти новий закон про кредитування. Його прийняли ще у липні 2018-го, підписали декілька днів тому.
Закон дозволить зменшити фінансове навантаження на позичальників, знизити вартість кредитних ресурсів. Крім того, сприятиме активізації кредитування в Україні.
Водночас, за словами банкіра Василя Горбаля, новий закон не змінить вартість кредитів. Нікуди не дінуться великі штрафи за затримку платежів або невиконання зобов'язань.
Коментарі